Kde najít e-knihy a audioknihy v češtině zdarma?

Otázku „Co mám číst?“ dostávám od svých studentů hodně často. A ještě nikdy se mi na ni nepodařilo odpovědět tak, abych s tím byla sama spokojená. Myslím si totiž, že se na takovou otázku ani odpovědět nedá.

Každého baví a zajímá jiný styl a jiné knihy. Někdo preferuje poezii, protože ho nutí přemýšlet a pracovat s jazykem jiným způsobem, než je zvyklý. Někdo má raději dramata, protože je tam hodně dialogů, méně textu a je to takové „živé čtení“.

Další má rád klasickou českou literaturu, protože chce poznat tuhle součást české kultury. Někdo jiný zase preferuje literaturu faktu, protože se při čtení chce dozvědět něco nového. Řada studentů chce číst současnou českou literaturu, protože je tam moderní jazyk, se kterým se mohou potkat všude kolem sebe.

Osobně si myslím, že je úplně jedno, jestli čtete knížky o cestování, pohádky, komiksy nebo romantické příběhy. Důležité je, že čtete a že vás to baví. Díky čtení můžete poznat hodně nových slov nebo pochopit nové gramatické struktury. Můžete poznat nové kontexty a významy slov nebo gramatiky, které už znáte. A hlavně jste v intenzivním kontaktu s češtinou.

Jeden z mých studentů o tom, jak se učí česky díky čtení, natočil nedávno moc hezké krátké video, na které se můžete podívat tady.

No a z mojí neschopnosti odpovědět stručně a jasně na tuto otázku vznikly už 3 články.

Co číst česky na úrovních A1/A2?

Co číst česky na úrovni B1?

Co číst česky na úrovni B2?

Teď k tomu přidávám ještě čtvrtý článek o tom, co číst česky, když jste ještě dál než na úrovni B2.

Mám pro vás několik zdrojů, kde si můžete zdarma přečíst české knížky v elektronické podobě. Věřím, že si tam vybere něco pro sebe každý z vás.

Zde najdete téměř 1700 knih v češtině zdarma ke stažení.

Další ohromné množství českých knih, které si můžete stáhnout zcela legálně zdarma v jakémkoli formátu potřebujete.

Velký katalog e-knih najdete volně dostupný také na stránkách Městské knihovny v Praze.

E-knihovna nabízí primárně placené e-knihy. Kromě toho tu najdete ale také víc než 200 českých knih v elektronické podobě ke stažení zcela zdarma. Jde hlavně o klasickou českou literaturu.

Databook.cz nabízí díla 145 českých autorů, převážně klasické české literatury, volně ke stažení.

Tak co, vybrali jste si?

Co ale dělat, když chcete poznat českou literaturu, ale nemáte na čtení čas nebo se vám život zamotal tak, že nemáte příležitost? Pokud jste v takové situaci, že vzít do ruky knížku a v klidu se na ni koncentrovat vám připadá jako jedno velké sci-fi, můžete zkusit audioknihy.

Knihy, které jsou namluvené a vy si je tak můžete stáhnout a pustit třeba při nějaké manuální práci (ideální k žehlení :-)), nebo třeba pokud trávíte hodně času v autě/vlaku/autobuse při cestách do práce a z práce, nebo zkrátka máte možnost poslouchat jinde a jinak.

Osobně doporučuji audioknihy spíš pro ty z vás, kdo máte na poslouchání k dispozici delší časové úseky. Pokud máte třeba jen 10 nebo 15 minut, jsou asi lepším řešením podcasty. Ty nejlepší pro cizince jsem vybrala tady.

Audioknihy jsou většinou na několik hodin, a když poslech zastavujete hodně často a vracíte se k němu až po několika dnech, může pro vás být těžké pamatovat si, kdo je kdo a co se vlastně děje. Alespoň já si to pak nepamatuju. 🙂

No a kde tedy najít ty audioknížky? Tady bohužel není tak velký výběr jako u klasických e-knih. Pokud víte o nějakém dalším zdroji, kde je možné najít audioknihy zdarma, budu moc ráda, když mi napíšete, doplním je.

  • ČESKÝ ROZHLAS

Velké množství audioknih a rozhlasových her v češtině najdete na stanicích Českého rozhlasu nebo volně ke stažení v aplikaci mujRozhlas.

Poslouchat můžete hlavně na Dvojce nebo na Vltavě.

Českou i světovou klasickou literaturu si můžete poslechnout v rámci programu Čtenářský deník.

Pohádky a příběhy pro děti najdete na stránkách Rádia Junior.

Audible je sice placená služba Amazonu, ale nabízí 30denní zkušební verzi zdarma. Můžete si tak zdarma stáhnout některou z více než 400 knih v češtině. Kromě české literatury tu najdete i díla světových autorů přeložená do češtiny.

Librivox nabízí hlavně zahraniční literaturu, ale najdete zde i 5 titulů v češtině. Jde hlavně o českou klasiku – básně Františka Gellnera, drobné prózy Karla Jaromíra Erbena nebo Krysaře od Viktora Dyka.

Občas se objevují audioknihy zdarma také v klasických podcastových aplikacích jako Spotify, iTunes, Google Play nebo na YouTube.

Ať už si vyberte knihy v audio podobě nebo je bude číst on-line či v papírové podobě, nesnažte se hledat každé slovo, které neznáte nebo kterým si nejste jisti. Takové čtení by vás brzy přestalo bavit. Udržet si radost ze čtení a z příběhu, který čtete, je na tom všem to nejdůležitější!

Na druhou stranu čistě extenzivní čtení, při kterém se snažíte pochopit jen hlavní myšlenku příběhu a jazyk vás vůbec nezajímá, vás také moc daleko neposune.

Jak z toho ven? Tatínek vždycky říká, chce to „zlatou střední cestu“, a tady to platí. Vyhledávejte si taková slova a takové struktury, které jsou pro vás důležité k tomu, abyste příběh dobře pochopili. Asi nepotřebujete znát všechny barvy duhy, ale hodí se vědět, co u té duhy hlavní hrdina dělal. K vyhledávání můžete samozřejmě používat klasické papírové slovníky. Pohodlnější, rychlejší a mnohem ošklivější on-line slovníky, nebo třeba nástroje jako je READLANG.

Ta slova a struktury, které vám připadají užitečné, líbí se vám, víte, že byste je mohli použít nebo potřebovat ve vašem běžném životě, si zapište. Pak s nimi pracujte jako s ostatními slovíčky, která se učíte. Já mám moc ráda metodu GOLDLIST nebo mobilní aplikace jako jsou třeba ANKI nebo VOCABULARY MINER.

No a pak už jen čekat na chvíli, kdy všechna ta nová slova a gramatiku budete moct použít v reálné konverzaci a oslnit tak všechny Čechy široko daleko! Držím palce, ať je to co nejdřív. Budeme vás obdivovat, slibuju! 😉

Fotky: Unsplash a Pexels, Alfons Morales, Jaredd Craig

Doprovázím cizince, kteří se učí česky, na jejich cestě za skvělou češtinou. S radostí a lehkostí se dostáváme z úrovní B1 a B2 na úroveň C1 a dál. Pomocí podcastu, filmů, pracovních listů, hravých aktivit a hlavně každodenní psané/mluvené komunikace posouváme jejich češtinu až tam, kde ji chtějí mít. Chcete se na něco zeptat? Pište na mateotazku@czech-time.cz. Můj příběh si můžete přečíst tady.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.