Jak se učit česky s filmy a seriály?

Taky máte kamaráda nebo kamarádku, který vám řekl, že se naučil česky (anglicky, německy, francouzsky…) tím, že se díval na filmy a seriály?

Taky jste to zkusili? Koukali… koukali… koukali… a pořád česky nemluvíte?

Potkala jsem hodně studentů, kteří učení se češtiny s filmy a seriály po několika takových pokusech vzdali, přestože na začátku se na to moc těšili a připadalo jim to jako skvělý nápad.

Pokud máte filmy a seriály rádi, tak to opravdu skvělý nápad je. Problém je, že jen koukat nestačí.

Na sobě i na svých studentech už jsem to zkoušela mockrát, takže můžu potvrdit, že to jde a je to opravdu moc fajn způsob učení.

Stejně jako u každého jiného učení je ale důležité, najít si v tom systém, pravidelně opakovat a nějakou dobu u toho vydržet. Opravdu to nefunguje tak, že se podíváte na tři filmy bez titulků a budete mluvit cizím jazykem.

Jak tedy na to?

1) Jaký máte cíl?

Možná už jste o jazykových cílech slyšeli, možná ne. Stručně řečeno, pokud se chcete nějaký jazyk naučit, je opravdu dobrý nápad nějaký jazykový cíl mít. Vědět, co přesně se chcete naučit a proč

V souvislosti s filmy může být takovým cílem klidně to, že začnete českým filmům lépe rozumět, nebo že porozumíte jen některému z nich a podíváte se na něj bez titulků. Stejně tak ale můžete filmy a seriály využít jako prostředek pro jiné své jazykové cíle

Chcete se naučit víc nových slov? Chcete lépe rozumět hovorové češtině? Chcete zlepšit svou výslovnost? S filmy můžete trénovat prakticky cokoli. Ale je trochu komplikované, snažit se trénovat všechno najednou. 

Fotografie: Canva

2) Chce to systém!

Když už víme, co chceme dělat, potřebujeme vědět, co a jak. Váš systém učení je samozřejmě jen váš a záleží jen a jen na vás, jak si ho nastavíte. Osobně doporučuji „nepřepálit začátek“ (= nechtít na začátku studovat MOC). 

Na tohle jsem např. já velký „expert“. Vždy mám pocit, že toho zvládnu spoustu, naplánuju si, že se budu učit každý den hodinu. Těším se na to, chci se učit, bude mě to bavit, tak to přeci nemůže být problém! No, pak to jeden den nevyjde, pak druhý, třetí… A motivace je pryč. 

Fotografie: Canva

Jestli to máte podobně, tak zpomalte. Není potřeba hned „lámat rekordy“ (= závodit a vyhrávat). Pro efektivní učení bohatě stačí, když se každý den podíváte třeba jen na deset minut z vašeho vybraného filmu nebo seriálu. Z těch deseti minut si vyberete to, co budete potřebovat, a pak se můžete zase těšit na zítra. 

Deset minut do svého plného programu určitě zvládnete zařadit, s hodinou už je to těžší. Stejně jako u každého učení i tady totiž platí, že méně (ale pravidelně) je více. Pokud zvládnete deset minut každý den, určitě si z filmu odnesete víc, než když si k tomu sednete na hodinu jednou v týdnu.

Takže úkol teď je vybrat si film nebo seriál, podívat se do diáře na příští měsíc nebo dva a REÁLNĚ si naplánovat, kdy a jak dlouho se budete s filmy každý
den učit. Vždy raději plánujte kratší časové bloky, než vás napadne napoprvé. Vždycky můžete pár minut přidat a ještě budete mít pocit, že jste lepší, než jste si původně plánovali. 😊

3) Opakování je matka moudrosti!

Tohle je asi ten nejméně oblíbený bod, na kterém efektivita celého učení s filmy často končí. Pokud se něco nového chcete naučit, většinou nestačí vidět nebo slyšet to pouze jednou. Opakování je zkrátka moc a moc důležité. 

Dobrá zpráva je, že díky tomu, že jsou filmy velmi komplexní, často toho opakování nemusí být tolik, jako např. u učení z knih, časopisů nebo učebnic.

Proč komplexní? Pokud se učíte např. nové slovo, ve filmu ho slyšíte, vidíte správně napsané (titulky), správně ho vyslovíte (můžete několikrát natrénovat správnou výslovnost), napíšete si ho. Současně ho vidíte hned ve velmi konkrétním kontextu/situaci, takže až ho uvidíte nebo uslyšíte příště, je velmi pravděpodobné, že si znovu vzpomenete na celou scénu z filmu. Budete mít před očima výraz herečky, její gesta, uslyšíte tón hlasu, jakým slovo řekla, uvidíte reakci okolí. 

Fotografie: Canva

Všechny tyhle procesy zkrátka pomáhají ukládat slova do dlouhodobé paměti a je tak méně pravděpodobné, že už zítra nebudete vědět, co slovo znamená.

Na opakování zase každému bude fungovat něco jiného. Někdo má rád aplikace typu ANKI , Vocabulary Miner a další. Jiný preferuje papír a tužku, takže bude spokojený s GOLDLISTEM , kartičkami nebo si bude psát klasický slovníček. Někdo si polepí lístečky celý byt. Sami víte nejlépe, co vám funguje a co nejlépe vyhovuje vašemu životnímu stylu.

Kam a jak si budete nové informace zapisovat? 

4) Trpělivost růže přináší.

Taky to ve vašem mateřském jazyce říkáte? 😊 Pokud se chcete s filmy učit česky, dejte tomu opravdu šanci. Nevzdávejte se po pár dnech, když to třeba nepůjde úplně podle vašich představ. Zkoušejte to znovu a znovu a vydržte alespoň měsíc nebo dva. 

Někdy chvíli trvá, než člověk najde tu svou cestu a vytvoří si přesně takový systém, který mu bude dlouhodobě fungovat. Stejně tak se dříve či později stane, že i nejlepší systém fungovat přestane a bude potřeba ho změnit. Je to normální, stává se to všem a není na tom vůbec nic špatného. 

Nikoho nebaví dělat stále to samé několik let. Všem se nám postupně mění životní styl a přicházejí do života různé věci. Pokud systém nefunguje nebo fungovat přestane, je to důvod najít novou cestu a systém změnit. Nikdy to nesmí být důvod k tomu, učení vzdát. Cesta je cíl. 😊

 Kdy a jak dlouho si je budete každý den opakovat?

     5) Jak tedy na to?

Chcete se učit česky s filmy a seriály opravdu efektivně? Registrujte se ZDARMA do třídenního minikurzu Jak se učit česky s filmy a seriály a nechte se inspirovat.

V minikurzu si řekneme, proč jsou filmy a seriály tak efektivní způsob pro učení se (nejen) češtiny. Ukážeme si, jestli a jak pracovat s titulky. Poslední den vám navíc dám konkrétní tipy, jak můžete s filmy a seriály trénovat čtení, psaní, poslech, mluvení, gramatiku, slovíčka nebo výslovnost.

TADY se k nám můžete ZDARMA připojit.

Chcete se učit cizí jazyky s filmy a seriály, ale nechce se vám vymýšlet vlastní systém? Můžete zkusit aplikaci Mooveez . Nově prý mají v nabídce i češtinu. To jsem zatím neměla možnost vyzkoušet. Dřív jsem ale s touto aplikací trénovala francouzštinu a španělštinu a bavilo mě to moc. 😉

Učíte se s filmy a seriály rádi?
Ještě jste to nezkoušeli? Nebo už máte svůj funkční a geniální systém, který vám dlouhodobě funguje? Podělte se s námi v komentářích!

Doprovázím cizince, kteří se učí česky, na jejich cestě za skvělou češtinou. S radostí a lehkostí se dostáváme z úrovní B1 a B2 na úroveň C1 a dál. Pomocí podcastu, filmů, pracovních listů, hravých aktivit a hlavně každodenní psané/mluvené komunikace posouváme jejich češtinu až tam, kde ji chtějí mít. Chcete se na něco zeptat? Pište na mateotazku@czech-time.cz. Můj příběh si můžete přečíst tady.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.