ANKI – kartičky v mobilu s geniálním algoritmem

Chcete se učit slovíčka stejně efektivním způsobem jako mnozí polygloti? Chcete mít svůj slovníček stále po ruce a mít možnost si zopakovat slovní zásobu kdykoli a kdekoli? Pak byste se určitě měli seznámit s ANKI.

ANKI, což prý v japonštině znamená „zapamatování“, je program, který můžete používat buď na počítači, nebo si ho zdarma nainstalovat ve formě mobilní aplikace. Osobně mám zkušenost jen s mobilní verzí, ale musím říct, že jsem s ní maximálně spokojená 🙂

ANKI funguje v zásadě na bázi flashcards, tedy slovíčkových kartiček. Ty si můžete buď vytvářet sami nebo si stáhnout už předpřipravené balíčky (podobně jako u známějšího Quizletu).

Na kartičky si podle svého můžete napsat jen klasický překlad slov/slovních vazeb/celých frází, nebo pracovat sofistikovaněji a doplnit si kartičky zvukem (správnou výslovností), obrázky či příklady použití v kontextu. Někdo ANKI používá i k učení pojmů, definic a řady dalších věcí. Možností je spousta.

Jak to funguje?

Slovíčka se učíte tak, že vás z nich aplikace zkouší, a to v obou směrech, tedy jak z mateřského do cílového jazyka, tak z cílového jazyka do vaší mateřštiny. Nemusíte se proto obávat, že byste trénovali jen pasivní porozumění slovům.

ANKI vám vždy nabídne slovíčko, vy řeknete správný překlad a následně odkliknete. Ukáže se vám správná odpověď a vy se rozhodnete, zda pro vás dané slovo bylo velmi jednoduché, jednoduché, těžké nebo jste ho vůbec nevěděli.

Vaše sebehodnocení určí to, v jakém časovém intervalu vám aplikace dané slovo znovu nabídne k procvičení. Neztrácíte tak čas opakováním slovíček, která znáte, a soustředíte se hlavně na ta problematická.

Současně se nemusíte bát, že byste slovíčka zapomněli, protože vám je aplikace dříve či později znovu k procvičení nabídne. Stále si tak opakujete i slova, která jste se učili třeba před rokem. ANKI vám zkrátka neustále míchá co možná nejefektivnější koktejl slovní zásoby, kterou se chcete naučit.

Co je pod povrchem?

To, co dělá z ANKI jednu z nejkvalitnějších aplikací typu flashcards na trhu, je právě onen promyšlený algoritmus opakování, který byl vyvinut ve spolupráci s neurology a dalšími exprety na lidskou paměť.

Tento algoritmus vychází z tzv. „spaced repetiton system“, který je údajně nejlepší k tomu, abyste nově naučená slovíčka dostali co nejsnáze z krátkodobé paměti do té dlouhodobé. Důkazem, že na tom něco bude, může být fakt, že řada polyglotů uvádí právě ANKI, spolu s GOLDLISTEM, mezi nejefektivnějšími metodami pro učení se slovní zásoby.

ANKI, hlavně v počítačové verzi, toho ale nabízí mnohem víc. Neustále se vyvíjí a přichází s dalšími a dalšími vylepšeními. Můžete sledovat svůj pokrok v nejrůznějších statistikách ‒ kolik slovíček jste si zopakovali, v jakém čase, s jakou úspěšností atd.

Sama používám jen to nejtriviálnější nastavení mobilní aplikace, které je opravdu „blbuvzdorné“ a na ovládání naprosto intuitivní. Nicméně i s ním jsem absolutně spokojená a můžu potvrdit, že ten zázračný algoritmus skutečně funguje.

I když se k procvičování svých „balíčků“ vrátíte po několika měsících, kdy jste je vůbec neviděli, zjistíte, že si spoustu věcí pamatujete. Navíc můžete kdykoli znovu naskočit a začít opakovat slova, která se vám mezitím z hlavy vykouřila.

Jedinou nevýhodou, kterou jsem za víc jak rok používání ANKI zaznamenala, je až moc jednoduchá grafika, která řadě lidem nevyhovuje a připadá jim nudná.

Jestli vám nesedí opakování slovíček pomocí mobilních aplikací, podívejte se na další z metod, kterou doporučují polygloti ve velkém, článek o metodě GOLDLIST najdete tady.

Pokud by vás zaujalo téma mobilních aplikací při studiu cizích jazyků více do hloubky, podívejte se do mého e-booku 37 on-line zdrojů pro výuku češtiny jako cizího jazyka, kde kromě 37 webů představuji i 9 mobilních aplikací, které mi přijdou víc než užitečné pro češtinu, ale i další cizí jazyky.

Chcete se pravidelně učit nová slova a hlavně je aktivně používat? Přidejte se do Konverzačního klubu Czech Time a už nikdy na to nebudete sami! 🙂

Doprovázím cizince, kteří se učí česky, na jejich cestě za skvělou češtinou. S radostí a lehkostí se dostáváme z úrovní B1 a B2 na úroveň C1 a dál. Pomocí podcastu, filmů, pracovních listů, hravých aktivit a hlavně každodenní psané/mluvené komunikace posouváme jejich češtinu až tam, kde ji chtějí mít. Chcete se na něco zeptat? Pište na mateotazku@czech-time.cz. Můj příběh si můžete přečíst tady.
Komentáře
 1. Milan napsal:

  Dobrý den, lze prosím v Ankidroid nastavit, aby mě aplikace sama upozorňovala, že se mám učit? Nemohu to v nastavení najít.

 2. Vlad napsal:

  a existuje aplikace ktera ty karticky predcita? Kdyz se chcete ucit pri dlouhe jizde v aute

  • Lenka napsal:

   O takové bohužel nevím. Ale kdybyste na ni narazil, dejte mi prosím vědět. Jedna kolegyně pro tyto účely dělá studentům audionahrávky se slovíčky.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.