TOP 10 stránek na Facebooku, které vám pomůžou s češtinou

Mám pocit, že dnes je na Facebooku skoro každý. Kdo je na Facebooku, ten na něm často tráví hodně času. Proč alespoň část toho času nevyužít k tomu, abyste mohli trénovat češtinu?

Mám pro vás výběr stránek, které jsou podle mého názoru nejlepší, pokud se na Facebooku chcete učit česky. Stránek a skupin k češtině pro cizince je na Facebooku samozřejmě mnohem víc. Daleko delší seznam si můžete zdarma stáhnout v e-booku Jak se učit češtinu (a další jazyky) na sociálních sítích.

Stránky, na které vás chci dnes upozornit, vám ale mimo jiné nabízejí pravidelně různá slovíčka, videa, kvízy a texty, ze kterých se můžete opravdu hodně naučit. Nejsou to jen „promo“ stránky lektorů a jazykových škol, na kterých se dozvíte maximálně to, kolik stojí nový kurz.

  • Czech Step by Step

Možná znáte učebnice Čeština expres nebo Česky krok za krokem, které dělá stejný tým autorů jako tuhle stránku. Najdete zde krátké zprávy v jednoduché češtině i s titulky, různé věty na doplňování, slovíčka s obrázky a spoustu dalších informací.

  • Effective Czech

Stránka jedné lektorky češtiny pro cizince, která často přispívá svými fotografiemi, na kterých ukazuje, jak se česky řekne vše kolem nás. Jestli máte rádi obrázkové slovníky, je to přesně materiál pro vás!

  • Jitka Pourová

Skvělá lektorka češtiny, která na své stránce sdílí různá slovíčka s obrázky, „falešné přátele“ a také ukazuje, proč je důležité umět diakritiku (čárky a háčky). Někdy vám taky ukáže práce svých studentů, které vás mohou ke studiu češtiny motivovat zase o trochu víc.

  • Czech Language Puzzles

Stránka, kde najdete spoustu křížovek a cvičení na doplňování slov do textu. Stránka vznikla hlavně proto, aby prezentovala dvě knížky plné jazykových her pro studenty češtiny. Obě knížky mám moc ráda a můžu jen doporučit.

  • slowczech

O Elišce a jejích videích/podcastech pro všechny úrovně jsem psala už v článku o mých oblíbených YouTube kanálech.

  • Czech with a Praguer

O Vítovi a jeho skvělých videích a postech se také můžete dočíst v článku o YouTube kanálech nebo v článku o mých oblíbených instagramových účtech. Jestli fandíte TikToku, najdete ho i tam.

  • LearnCzech – CzechClass101.com

Na téhle stránce pro anglicky mluvící studenty najdete hlavně slovíčka a fráze pro začátečníky a mírně pokročilé studenty.

  • Yalla česky

Snad jediná skupina, která se zaměřuje na arabsky mluvící studenty, kteří se učí češtinu.

  • Umím češtinu?

Stránka je určena hlavně pro české děti, které se připravují na přijímací zkoušky na střední školy. Často se tu ale sdílí příspěvky, které mohou hodně pomoct i pokročilejším studentům češtiny. Objevují se tu dvojice slov, ve kterých Češi dělají chyby. Víte například, jestli je správně slovo „deník“ nebo „denník“?

  • Češtinářské špeky

I tahle stránka je určena primárně pro Čechy. Najdete tu spoustu příspěvků, které upozorňují na časté chyby, které Češi v češtině dělají. Pokud tedy nechcete dělat stejné chyby jako Češi, hurá do toho! 🙂

Kromě stránek (fan page) se na Facebooku můžete přidat také do různých skupin, ve kterých se můžete zlepšovat v češtině. Skupiny jsou skvělé v tom, že v nich můžete více komunikovat s ostatními studenty a lektory.

Hodně studentů využívá skupiny, když se potřebují na něco zeptat, hledají lektora, učebnici nebo jiné studenty, se kterými by mohli mluvit česky. Někdo si ve skupinách nechává čas od času zkontrolovat nebo přeložit větu, kterou si není jistý.

Velkou výhodou skupin je také to, že tam sdílejí svůj obsah i lektoři češtiny, kteří třeba nemají svou stránku nebo svůj web. Můžete tak poznat a sledovat hodně lektorů češtiny, o kterých jste třeba nevěděli.

Mezi nejaktivnější skupiny na Facebooku patří:

Learn Czech

Learn Czech Daily

Čeština jako cizí jazyk

Čeština pro cizince B1/B2

Čeština pro cizince

Checo para hispanohablantes

Speak Czech – Rozmluvme se česky

Samozřejmě nesmím zapomenout stránku Czech Time a skupinu Czech Time for Students. 😀 Minimálně pětkrát týdně najdete na stránce i ve skupině něco nového, takže určitě sledujte a učte se česky! 😉

Další tipy jak se učit česky na Facebooku, Instagramu nebo YouTube si můžete zdarma stáhnout tady. Najdete tam konkrétní rady a tipy na to, jak se sociálními sítěmi můžete pracovat, když se učíte česky a taky podrobný seznam všech stránek, skupin a kanálů, o kterých vím. 🙂

Pokud vás zajímají i další on-line zdroje, které nejsou na sociálních sítích, mohu vám nabídnout e-book 37 on-line zdrojů pro výuku češtiny jako cizího jazyka + 9 nejlepších mobilních aplikací pro češtinu jako cizí jazyk.

No a pokud se chcete na Facebooku učit opravdu efektivně a systematicky, pojďte k nám do Konverzačního klubu, kde se  můžete učit česky 24 hodin denně 7 dní v týdnu. Těším se na vás!

Foto: Alex Haney, NeONBRAND

Doprovázím cizince, kteří se učí česky, na jejich cestě za skvělou češtinou. S radostí a lehkostí se dostáváme z úrovní B1 a B2 na úroveň C1 a dál. Pomocí podcastu, filmů, pracovních listů, hravých aktivit a hlavně každodenní psané/mluvené komunikace posouváme jejich češtinu až tam, kde ji chtějí mít. Chcete se na něco zeptat? Pište na mateotazku@czech-time.cz. Můj příběh si můžete přečíst tady.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.