TOP 9+1 YouTube kanálů k češtině pro cizince

Učíte se česky a díváte se rádi na videa? Dnes mám pro vás tipy na mých devět oblíbených YouTube kanálů. Šest z nich připravují Češi, učitelé, kteří učí češtinu pro cizince. Další tři jsou od cizinců, kteří se učí česky stejně jako vy.

Doufám, že se vám budou líbit. 🙂

Čeština pro cizince

Czech with a Praguer

Czech with a Praguer je projekt Víta Benešovského, učitele češtiny. Kromě YouTube ho můžete najít i na Instagramu, Facebooku nebo TikToku. Vít publikuje většinou krátká videa na různá témata. Vysvětluje v nich gramatiku, slovíčka, popisuje české tradice, mluví o české historii a dalších reáliích, porovnává češtinu s polštinou a dalšími jazyky. Některá videa jsou jen česky, jiná jsou částečně v ruštině nebo angličtině. Pokud jste středně pokročilí nebo pokročilí studenti češtiny, určitě doporučuji Víte sledovat. 🙂

slowczech

Eliška se svým týmem připravuje hlavně skvělé podcasty pro začátečníky, středně pokročilé i hodně pokročilé studenty. Kromě toho začali dělat i videa na YouTube. Moc se mi líbí seriál videí, kde Eliška vysvětluje logiku češtiny, jak spolu česká slova souvisejí. To určitě pomůže každému, kdo se učí česky. Kromě toho tu najdete videootázky a řadu dalších videí. Většina epizod má české titulky, některá i anglické, občas se objeví i titulky v jiných jazycích. Videa slowczech mohou bez problémů sledovat i začátečníci nebo mírně pokročilí studenti češtiny.

Czech for Gary

Na Czech for Gary najdete hodně videí o české výslovnosti a gramatice. Videa jsou většinou v angličtině a jsou dobrá hlavně pro studenty začátečníky, ale určitě tam najdou užitečné informace i pokročilí studenti.

Learn Czech with Czech Class 101

Nejvíc videí je na kanálu Learn Czech with Czech Class 101. Jsou to hlavně videa s českými frázemi a slovíčky. Videa mají anglické titulky. Ve většině videí opakujete česká slova a věty po rodilých mluvčích. Někdy sledujete konverzaci. Videa jsou ideální, když se chcete učit česky a u toho dělat i něco jiného. Můžete je dobře poslouchat a opakovat slova nebo věty, když řídíte auto, uklízíte nebo jdete na procházku.

Because Czech is Cool

Eliška na svém kanálu publikuje hlavně videa o české gramatice, ale najdete tu i videa o výslovnosti, o tom, jak se učit jazyky, nebo videa o nejčastějších chybách, které studenti dělají. Videa jsou většinou v češtině s českými titulky.

Czech with Kateřina

Kateřina připravuje videa pro začátečníky. Najdete u ní videa o české výslovnosti, základní konverzační fráze a gramatiku. Všechna videa jsou v angličtině.

Cizinci o češtině

Tady Gavin

Gavin, sympatický Američan z Colorada, se učí česky asi čtyři roky. Většinu času se učí česky doma v Americe, v České republice strávil jen pár dní. Přesto mluví česky velmi dobře. V jeho videích můžete sledovat, jak se česky učí, co mu pomáhá, jaká slova se mu líbí nebo naopak nelíbí, jak poznává českou kulturu. Videa jsou milá, veselá, prostě skvělá. 🙂

Dream Prague

Další Američan! Totiž Američanka Jen, která se učí česky a navíc žije v Praze. Jak se jí v Praze líbí? Jak se jí líbí Češi? Jak se učí česky? Co si myslí o českých tradicích? Česká republika, Češi a čeština z americké perspektivy s americkým nadhledem. Vtipné a někdy až moc pravdivé. 🙂

Learn Czech with Rich

Rich ve svých videích vysvětluje českou gramatiku, slovíčka i fonetiku, občas přidá něco ze života. Videa jsou plná rad, jak se učit češtinu, rad od cizince pro cizince. K lekcím o správné výslovnosti si Rich pozval Češku, aby byla výslovnost opravdu dobrá. Videa jsou většinou anglicky.

Czech Time

No a samozřejmě musím upozornit i na YouTube Czech Time! 😀 Najdete tam rozhovory s pokročilejšími studenty češtiny, kteří už mluví česky velmi dobře. Povídám si s nimi o tom, proč a jak se česky učí, jaké materiály a kurzy používali dřív, co používají teď. Řešíme, co se jim na češtině líbí a co jim dělá největší problémy. Věřím, že rozhovory mohou inspirovat všechny ostatní studenty a třeba i lektory češtiny.

Další tipy na YouTube kanály najdete v e-booku Jak se učit (nejen) češtinu na sociálních sítích, který si můžete zdarma stáhnout tady. Kromě tipů na YouTube tam najdete také seznam pro Facebook nebo Instagram 🙂

Další weby a mobilní aplikace, které vám s češtinou určitě hodně pomůžou, najdete v e-booku 37 on-line zdrojů pro výuku češtiny jako cizího jazyka + 9 mobilních aplikací pro češtinu jako cizí jazyk.

Doprovázím cizince, kteří se učí česky, na jejich cestě za skvělou češtinou. S radostí a lehkostí se dostáváme z úrovní B1 a B2 na úroveň C1 a dál. Pomocí podcastu, filmů, pracovních listů, hravých aktivit a hlavně každodenní psané/mluvené komunikace posouváme jejich češtinu až tam, kde ji chtějí mít. Chcete se na něco zeptat? Pište na mateotazku@czech-time.cz. Můj příběh si můžete přečíst tady.
Komentáře
  1. Alžběta Bartáková napsal:

    Dobrý den, některé odkazy nepřesměrují na správnou stránku youtube kanálu, to je škoda.
    Jinak moc děkuji za velice užitečný přehled! 🙂

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.