Jak na češtinu na Instagramu?

Učíte se česky? A napadlo vás někdy, že by vám Instagram mohl s češtinou pomoct? Já svým studentům často doporučuji, aby mimo jiné sledovali sociální sítě. Podrobněji o tom píšu v e-booku Jak se učit češtinu (a další jazyky) na sociálních sítích?, který si můžete zdarma stáhnout tady.

Žádná sociální síť vás samozřejmě nenaučí cizí jazyk. Jestli už se ale cizí jazyky chvíli učíte, určitě už vám někdo řekl, že je potřeba, abyste měli s vaším novým jazykem co nejvíc kontaktu. Čím více v cizím jazyce budete číst, psát, poslouchat, mluvit, nebo cokoli dělat, tím lépe vám učení půjde.

Díky tomu, že dnes většina z nás používá internet v mobilu nebo tráví hodně času na počítači, můžete být v kontaktu se svým jazykem kdy chcete a kde chcete. Když mluvíme o cizím jazyku, každá minuta se počítá.

Dnes se s vámi chci podívat na jednu konkrétní sociální síť – Instagram. Instagram je primárně o obrázcích a krásných fotkách. Zpočátku jsem si myslela, že z hlediska učení jazyka to bude k ničemu. Čím déle ale na Instagramu jsem, tím víc mu propadám. Sice mi pár měsíců trvalo, než jsem si k němu našla cestu, ale dnes na něj nedám dopustit ani jako lektorka, ani jako studentka.

Proč se ráda učím na Instagramu?

Mluvím anglicky a francouzsky. Nedávno jsem se začala učit španělsky. K tomu mám doma dvě malé děti a snažím se pracovat. Asi si umíte představit, že time management je teď moje velká výzva. Angličtinu a francouzštinu se snažím udržovat alespoň na té úrovni, na které jsem je opustila. Španělštině se snažím věnovat víc.

No a právě v těch mých pětiminutovkách, desetiminutovkách, ve šťastnějších dnech dokonce patnáctiminutovkách, nemám ani zdaleka vždy možnost sáhnout po knížce, učebnici nebo si skypovat s lektorem či rodilým mluvčím. Vzít telefon a otevřít Instagram? Na to bohatě stačí i těch pět nebo deset minut.

Okamžitě se tak mohu přenést do světa toho jazyka, na který mám zrovna chuť. Můžu číst, psát, poslouchat, učit se slovíčka, opakovat gramatiku, trénovat výslovnost.

Co na Instagramu najdu?

Na Instagramu najdete hodně lektorů, dalších studentů, účtů od různých učebnic, aplikací nebo jazykových škol. Ti všichni se snaží na Instagram co nejčastěji přidávat různá slovíčka s obrázky, gramatická okénka a schémata, krátká vysvětlení nebo videa. Díky tomu všemu si můžete okamžitě zopakovat, nebo se dokonce naučit nová slova, gramatiku, nebo trénovat čtení či psaní. Nemusíte si k tomu nic připravovat, nic hledat.

Stejně tak si můžete na Instagramu najít něco, co vás zajímá, a hledat informace přímo v cizím jazyce. Tím, že se soustředíte na novou informaci, si často ani neuvědomíte, že už 10 minut čtete text v cizím jazyce, a že mu dokonce rozumíte! Cvičíte rádi jógu? Máte rádi knížky? Rádi vaříte? To všechno a spoustu dalšího na Instagramu najdete.

Kam za češtinou?

Z účtů, které se soustředí na češtinu pro cizince, mám nejraději tyto:

Czech with Pictures

Čeština vysvětlovaná pomocí originálních obrázků. Někdy tu najdete gramatiku, jindy slovní zásobu, někdy zase kvíz. Pestré, hezké, originální.

Czech with a Praguer

Krátká videa a fotky. Nejvíc se toho dozvíte v komentářích k jednotlivým příspěvkům. I tady vás čeká mix všeho: slovíčka, fráze, idiomy, gramatika, reálie…

Effective Czech

Effective Czech nabízí většinou fotografie  různých předmětů s jejich popisky. Jestli máte rádi obrázkové slovníky, Effective Czech budete milovat.

Check your Czech

Nový účet, na kterém najdete zatím jen málo příspěvků, ale jsou moc hezky udělané. Pomohou vám hlavně se slovíčky.

Tschechisch mit sprache3

Krátká videa a fotky pro německy mluvící.

Co tam dělá Czech Time?

Na Czech Time najdete na Instagramu převážně citáty, ve kterých vždy chybí nějaké slovo. V popisu fotografií máte na výběr z několika možností. Někdy jsou kvízy orientovány gramaticky, jindy spíš na slovíčka. Ve stories pak najdete i jednoduchá slovíčka a mnoho dalšího.

Co vy?  Pomáhají vám? Nebo vás jen zdržují, protože na nich vždy strávíte více času, než jste chtěli? Nebo sociální sítě vůbec nemáte a mít nechcete? Napište mi do komentářů své zkušenosti! Budu ráda! 🙂

A nezapomeňte! Jestli ještě nemáte e-book Jak se učit češtinu (a další jazyky) na sociálních sítích?, stáhněte si ho zdarma tady.

Jsem nadšená lektorka češtiny pro cizince a autorka projektu Czech Time, ve kterém pomáhám středně a více pokročilým studentům češtiny pro cizince s češtinou. Vytvářím pro studenty on-line kurzy a další materiály, díky kterým si hravou formou zafixují, co potřebují. Současně pomáhám lektorům, aby jejich hodiny byly záživnější a plné různorodých aktivit. Můj příběh si můžete přečíst tady.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.