Není to tak dlouho, co jsem objevila, jak se učit cizí jazyky podle studijního typu. Vzhledem k tomu, jak je celá tahle teorie krásná a inspirativní, musí se podle mého dostat víc do světa. Proto jsem se rozhodla pro vás vyzpovídat odbornici na slovo vzatou, Lenku Málkovou, autorku projektu Cesta k jazykům a lektorku angličtiny.
Lenka coby neurolanguge coach ® skrze svůj projekt lidem pomáhá, jak sama říká „objevit svou vlastní cestu k jazykům, na které vytrvají, protože si ji budou užívat“. Lenka vychází z toho, že každý student je jiný, a když se chceme naučit nějaký cizí jazyk, je to vždy běh na dlouhou trať. Běh, ve kterém vyhrají jen ti, kteří vytrvají na té správné cestě.
No a jak najít tu svou správnou cestu, jak najít takový systém učení, který nás bude bavit, bude pro nás dostatečně efektivní a motivující, abychom skutečně viděli pokroky a učení nás neomrzelo hned po dvou nebo třech měsících? Jednou z možností je právě objevení svého studijního typu a následování z něj vycházející cesty, která nás bude bavit a bude nám zkrátka sedět.
Můj pohled na učení jazyků vychází z toho, že každý jsme jiný, každý máme jiný mozek, jiné potřeby u učení a navíc každý máme jinou povahu a životní styl… a toto všechno by se mělo ideálně promítnout do způsobu, jakým se učíme jazyky.
To, že neexistuje jedna účinná metoda, jak se učit jazyky, vám potvrdí i polygloti. Každý z nich si musel sám najít způsob, jak se mu nejlépe a nejefektivněji učí. Myslím si, že ten zásadní rozdíl mezi polygloty a ostatními lidmi je ten, že oni objevili způsob, jak se obklopit jazykem přirozeně a v tom, co je baví. Mají na základě toho stanovený systém a ten pak dodržují.
To, že poznáme svůj studijní typ, považuji za klíčové v celém procesu hledání vlastní cesty k učení se jazyků.
Dnes se na nás valí reklamy různých moderních trendů, jako například jazykové kurzy, na kterých jen mluvíte nebo třeba mobilní aplikace. Přemýšleli jste někdy nad tím, proč se někdo s Duolingem už tolik naučil a zapáleně jede, ale vás to vůbec nebaví a nemáte pocit, že byste se tímto způsobem něco naučili?
Pak taky určitě stejně jako já znáte někoho, kdo se jakoby zázrakem naučil cizí jazyk jen tím, že neustále sledoval v tomto jazyce televizi, filmy, seriály a vám to přijde jako nemožné? Stejně tak školní systém někomu vyhovuje méně a někomu více.
Ale především, neexistuje nic jako talent na jazyky, jde o to, učit se tím správným způsobem pro mě. Každý máme jiné předpoklady pro učení a tyto předpoklady odhalíme, když budeme znát svůj studijní typ.
Existuje více přístupů k členění na jednotlivé studijní typy, podle mě si pro potřeby učení jazyků vystačíme s dělením na typ vizuální – zrakový, auditivní – poslechový a kinestetický – dotekový.
Ráda bych zdůraznila, že nikdy nepatříme pouze a jen výlučně do jednoho typu, ale jeden z nich máme zcela jistě dominantní.
Pokud by vás zajímaly další konkrétní tipy na to, jak se učit a jaké metody jsou vhodné pro jednotlivé studijní typy, vše jsem popsala ve svém e-booku Navigace k objevení vlastní cesty k jazykům.
https://cestakjazykum.cz/navigace-k-objeveni-vlastni-cesty-k-jazykum/