Bojujete vy, vaše děti nebo vaši studenti se čtením? Učíte se rádi on-line? Máte rádi moderní barevné aplikace? A ještě k tomu si rádi hrajete? Pak pro vás mám jeden super tip 🙂
Aplikace Včelka vám pomůže se čtením jak z hlediska výslovnosti, plynulosti nebo rychlosti, tak z hlediska porozumění textu. Současně se s ní můžete naučit spoustu nových slovíček, frází, přísloví a dalších věcí.
Včelka je krásná, hravá, barevná a veselá aplikace, která je sice určena primárně pro děti zhruba od pěti do deseti let, ale nepochybuji o tom, že si s ní ráda pohraje i řada dospělých. Přijde mi skvělá jak pro Čechy a jejich děti, tak pro cizince (malé i velké). Můžete ji využít jak na klasickém počítači, tak na tabletu nebo mobilu.
Nejdřív jsem si ji prohlížela v češtině kvůli vám. Pak jsem ale objevila, že se přes ní dá procvičovat také čtení v angličtině a španělštině a najednou jsem zjistila, že je o tři hodiny víc, než když jsem začala. Takže pozor, jestli rádi klikáte na barevná tlačítka a dělá vám dobře, když vás někdo pochválí, rezervujte si dostatek času 🙂
Včelka je hodně pestrá aplikace, najdete v ní nejrůznější druhy cvičení. Pro cizince může být hodně užitečný trénink výslovnosti s audionahrávkami, kdy čtete nahlas text a kontrolujete svou výslovnost podle audia.
Já mám moc rádadoplňovačky
a ve Včelce najdete cvičení na doplňování snad úplně všeho: písmen, chybějících slov podle logiky nebo gramatiky, háčků a čárek…
V dalších cvičeních třeba zase vybíráte slova, která nepatří mezi ostatní, vyzkoušíte si diktáty, kvízy (typu „dcera mojí tety je …“ – sestřenice), tvorbu adjektiv nebo používání se/si, které je pro řadu cizinců nepochopitelné a v učebnicích češtiny pro cizince na ně najdete tak málo cvičení.
Velká řada cvičení mi hodně připomíná oblíbenou aplikaci 50 languages, kterou jsem doporučovala mimo jiné v e-booku 37 on-line zdrojů pro výuku češtiny jako cizího jazyka + 9 mobilních aplikací (nejen) pro češtinu jako cizí jazyk.
Samozřejmě vás čekají také otázky na porozumění textu nebo porozumění příslovím, různé hry a mnoho dalšího.
Za každé cvičení navíc získáváte body, se kterými si pak můžete zahrát nejrůznější hry. Díky nim si zopakujete nejen slovíčka ještě zábavnější formou.
Velmi zajímavou sekcí pro cizince je i „moje knihovna“, kde najdete texty od známých i neznámých autorů.
Lektorům Včelka může především ušetřit spoustu času s přípravami – můžete ji se svými studenty snadno používat ve třídě přes projektor nebo v rámci on-line výuky. Navíc v ní najdete určitě i spoustu inspirace pro běžné hodiny. Např. cvičení na paměť, koncentraci a konverzaci na základě obrázků popisuji tady, pod názvem „Co tam bylo?“. Pokud nechcete hledat obrázky a vymýšlet otázky, hurá do Včelky, kde máte vše připraveno a ještě k tomu rovnou on-line.
Přestože vám většinou doporučuji zdroje, které jsou k dispozici zdarma, v případě Včelky jsem se rozhodla udělat výjimku. Jednak proto, že si ji můžete zdarma vyzkoušet (a to rozhodně stojí za to!), jednak proto, že její cena není nijak nedostupná (140 Kč za měsíc, nebo 690 za půl roku, případně 990 za rok).
To, že je placená, je asi jediná nevýhoda, kterou na celé aplikaci vidím. Na druhou stranu budou Vánoce a Včelka nabízí i dárkové poukazy, takže už alespoň víte, o co si napsat Ježíškovi 🙂
Druhou nevýhodou mohou být české popisy cvičení, které pro cizince nemusí být vždy jasné, bohužel jsem nenašla popisy cvičení v cizojazyčné verzi (nicméně se prý připravují ve vietnamštině a ukrajinštině). Na druhou stranu je ovládání Včelky tak intuitivní, že zadání snad ani není potřeba.
Minimálně vyzkoušení zdarma bych doporučila všem – cizincům, kteří se učí česky; Čechům, kteří se učí anglicky nebo španělsky; rodičům a jejich dětem; no a samozřejmě učitelům a lektorům všech výše zmíněných.