Jak jsem se zamilovala… aneb Moje zkušenosti s Hello Talk

Hodně jsem o ní slyšela, ale neznaly jsme se. Několik měsíců jsem toužila ji poznat blíž, ale pořád mi to nevycházelo. A pak se to stalo. Poznaly jsme se. Bylo to rychlé. Láska na první pohled.

O aplikaci Hello Talk jsem poprvé slyšela před několika měsíci a od té doby jsem ji chtěla víc prozkoumat. Stále jsem to odkládala, stále nebyl čas. Až nedávno jsem konečně zmobilizovala své začátečnické španělštinářské síly a pustila se do toho. Bylo to jedno z nejlepších rozhodnutí poslední doby.

Aplikace Hello Talk je on-line nástroj, díky kterému se můžete během pár minut potkat, učit a mluvit s rodilými mluvčími víc než 150 jazyků. V současné chvíli (červenec 2020) v ní můžete komunikovat s více než 20 miliony uživatelů z celého světa. Stačí si vybrat, jaký jazyk se chcete učit, a během pár minut můžete začít mluvit nebo chatovat s rodilými mluvčími.

Jak s Hello Talk začít?

Aplikaci si můžete zdarma stáhnout na Google Play, pokud používáte iOS nebo Android. Pak už vás aplikace automaticky navede k vytvoření profilu, kam zadáváte jméno, fotku, mateřský jazyk, jazyk, který se chcete učit, a vaši úroveň v tomto jazyce. Můžete připojit krátkou zprávu s informacemi o sobě.

Aplikace vám okamžitě nabídne nejrelevantnější jazykové partnery – lidi, kteří se chtějí učit váš mateřský jazyk a mluví jazykem, který se chcete učit vy. V mém případě mi tedy aplikace našla několik španělských rodilých mluvčích, kteří se učí česky.

U profilu každého člověka se vám ukážou základní informace (pokud je dotyčný člověk vyplnil) – jméno, jazyky, věk, informace/zpráva, koníčky nebo místo, kde žije.

Co dál?

Když si najdete „svého“ rodilého mluvčího, můžete s ním začít rovnou komunikovat přes chat, kde máte možnost posílat textové nebo hlasové zprávy. Pokud se vám do přímého oslovování nechce, začněte tím, že budete přidávat, komentovat nebo opravovat veřejné příspěvky v tak zvaných Moments.

Moments jsou něco jako zeď nebo nástěnka, kde váš příspěvek mohou všichni uživatelé vidět, komentovat nebo opravovat.

Pokud se vám ani tahle varianta nelíbí, začněte pro vás zajímavé profily „sledovat“. To byla i moje taktika. Začala jsem sledovat pár profilů s tím, že počkám, až přidají nějaký veřejný komentář. Všichni se mi ale hned první večer ozvali sami, takže konverzace přirozeně začala na několika frontách.

Pojďme se blíže podívat, jak Hello Talk funguje.

Co Hello Talk všechno umí?

 • Text to voice

Skvělá možnost trénování výslovnosti. Rodilý mluvčí vám díky této funkci „přečte“ každou zprávu, kterou jste dostali nebo poslali. Můžete věty opakovat a porovnávat svou výslovnost s výslovností rodilého mluvčího.

 • Voice to text

Pokud nerozumíte tomu, co ve zvukové zprávě je, můžete použít funkci Voice to text, která vám ukáže mluvenou zprávu v psané podobě.

 • Transliteration

Tuhle vychytávku ocení především ti, kteří se učí jazyk psaný jiným písmem než latinkou. Kliknete-li na tlačítko Transliteration, zpráva se vám automaticky do latinky přepíše.

 • Translation

Nerozumíte nějaké zprávě nebo slovu? Použijte funkci Translation, která vám zprávu přeloží do vašeho mateřského jazyka.

 • Hovory

Když chcete, můžete se se svým jazykovým partnerem spojit on-line podobně jako po skypu a mluvit spolu „naživo“.

 • Favorites

Chcete od aplikace víc než si jen hezky popovídat s rodilým mluvčím? Pokud chcete aplikaci využívat opravdu efektivně, je potřeba se k opraveným větám vracet a opakovat si slovíčka i opravené chyby, abyste je nedělali stále dokola. Můžete si všechno, co potřebujete, samozřejmě vypisovat do jakékoli jiné aplikace, sešitu apod., jak jste zvyklí. Druhou variantou jsou tak zvané Favorites, které vám umožní uložit celou zprávu. Snadno se k ní pak můžete vrátit pokaždé, když se chcete učit nebo si opakovat nová slova. Jednoduše pak procházíte jen ty zprávy, ze kterých si chcete něco zapamatovat.

 • Grammar correction

Asi nejlepší a nejvyužívanější funkce je Grammar correction, která vám umožní snadno opravit zprávu vašeho partnera a jemu tu vaši. V opravě se vyznačí červeně, co bylo špatně, a zeleně opravené řešení, takže je vše krásně přehledné a v ničem se neztrácíte. Navíc jsou opravy oproti ostatním zprávám trochu jiné graficky, takže je opravdu vše jasné na první pohled.

 • Kouzelná hůlka

Díky symbolu kouzelné hůlky se můžete přímo z aplikace dostat na Google vyhledávač a zase zpět.

 • Learn

V sekci Learn máte pro některé jazyky přístup k poslechovým cvičením: poslech, slovíčka, věty s překlady. Můžete si zvolit jednu z 6 základních úrovní (A1‒C2) nebo specializované lekce – obchodní jazyk, cestování atd. Tyto lekce jsou určené hlavně k nácviku porozumění a výslovnosti.

Jaký je rozdíl mezi placenou verzí a verzí zdarma?

Ve verzi zdarma se vám každou chvíli zobrazí reklama na měsíční předplatné aplikace. Placená verze je bez reklam.

Ve verzi zdarma si můžete vybrat jeden jazyk, kterým mluvíte a jeden, který se učíte. V placené verzi můžete na obou stranách vybrat jazyků víc.

Proč je Hello Talk skvělá aplikace?

Je rychlá, má velmi intuitivní ovládání, rychle se s ní naučíte pracovat.

Má spoustu skvělých funkcí, které podpoří vaše učení a usnadní vám konverzaci v cizím jazyce.

Velké plus je komunita lidí, kteří aplikaci používají. Z toho, co jsem zatím viděla, jsou všichni na jedné vlně. Všichni se chtějí učit jazyk a všichni chtějí pomoct ostatním. Je tu naprosto přirozené dělat chyby, učit se z jejich oprav a na oplátku opravovat chyby ostatních. Všichni chtějí mluvit. Všichni mají minimálně jeden společný koníček – jazyky. To jsou podle mě velké výhody oproti ostatním možnostem chatu s rodilými mluvčími, které jsem zatím poznala na sociálních sítích. Jasně, nikdo si nerozumí se všemi. Ale pro start konverzace s rodilými mluvčími jsem zatím nikde nenašla ideálnější podmínky.

Proč není Hello Talk zas tak skvělá aplikace?

Nefunguje u ní synchronizace účtu s jinými zařízeními. Pokud tedy začnete používat Hello Talk na jiném telefonu, musíte začít od nuly.

Překlady mají k ideálu hodně daleko. Stejně tak výslovnost zní strojově.

Je třeba internetové připojení, aplikace nefunguje offline.

Pro koho to je?

 • Pro introverty…

Aplikace je skvělá pro introverty, kteří mají problém mluvit s lidmi obecně, s cizinci dvojnásob a ještě navíc cizím jazykem. Tím, že „jen“ chatujete, není to tak velké vykročení z komfortní zóny jako živé setkání nebo rozhovor po skypu.

 • Pro ty, kdo nemají čas…

Hello Talk je skvělým řešením pro vytížené lidi, kteří nemají čas na pravidelné setkávání v reálném nebo virtuálním světě. Tady stačí pár minut bez přípravy, domlouvání, kdykoli a kdekoli (kde máte připojení).

 • Pro studenty všeho druhu…

Oproti živým setkáním v reálném nebo virtuálním světě má Hello Talk navíc velkou výhodu ve všech zmiňovaných funkcích, které vám s jazykem pomůžou a při běžné konverzaci byste je jen těžko hledali jinde tak, aby vás to v mluvení nebrzdilo.

 • Pro lektory…

Možná to bylo tím, že učím svůj mateřský jazyk, ale hned v rámci úvodních konverzací vzbudila moje profese velký zájem. Zájemci o výuku se mi začali ozývat sami. Řada z nich mě začala sledovat na sociálních sítích nebo se přidali do mé e-mailové databáze, takže je beru jako potenciální klienty. Několikrát se mi taky stalo, že mě oslovili učitelé španělštiny s tím, jestli nechci pomoct nebo případně lekce tandemové konverzace (chvíli učím já češtinu, chvíli učí někdo mě cizí jazyk).

A navíc…

Na blogu Hello Talk najdete spoustu článků o jazykových výměnách pro inspiraci.

Na YouTube je spousta dalších recenzí a tutoriálů, jak s aplikací pracovat. Její ovládání je ale tak jednoduché, že to určitě hravě zvládnete i bez nich.

Na velmi podobném principu funguje také aplikace TANDEM, kde si můžete najít člověka na jazykovou výměnu. Většinou to funguje tak, že se s někým dohodnete na konkrétní čas, např. s Čechem, který se chce učit anglicky se dohodnete na tandem v sobotu ráno v 8. Od 8 do 8:30 budete vy učit Čecha anglicky a od 8:30 do 9 bude Čech vás učit česky. Nebo spolu budete první půlhodinu mluvit anglicky a druhou česky.

Hledáte taky někoho, kdo s vámi bude mluvit česky, ale nemáte rádi aplikace? Přihlaste se ZDARMA do 5denního minitréninku MLUV ČESKY! (v pohodě a bez stresu) a pojďte si povídat s námi. 😉

Trénovat mluvení nebo psaní můžete taky s námi v Czech Time Konverzačním klubu. Více informací o něm najdete tady.

Hledáte další tipy na mobilní aplikace a weby, které vám pomůžou s češtinou? Mé oblíbené najdete v e-booku 37 on-line zdrojů a 9 mobilních aplikací pro češtinu jako cizí jazyk.

Chcete se učit česky na sociálních sítích? Stáhněte si zdarma e-book Jak se učit češtinu (a další jazyky) na sociálních sítích.

Úvodní foto: Volodymyr Hryshchenko

Doprovázím cizince, kteří se učí česky, na jejich cestě za skvělou češtinou. S radostí a lehkostí se dostáváme z úrovní B1 a B2 na úroveň C1 a dál. Pomocí podcastu, filmů, pracovních listů, hravých aktivit a hlavně každodenní psané/mluvené komunikace posouváme jejich češtinu až tam, kde ji chtějí mít. Chcete se na něco zeptat? Pište na mateotazku@czech-time.cz. Můj příběh si můžete přečíst tady.
Komentáře
 1. Eunice napsal:

  Me gustó este artículo, gracias por la recomendación de esa aplicación.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.