5+ tipů jak trénovat psaní každý den tak, aby to nebolelo

Psaní je asi nejtěžší věc, kterou v cizím jazyce můžete dělat. Alespoň pro mě vždycky byla. Psaní stejně jako mluvení vyžaduje aktivní znalost jazyka. Proto je psaní i mluvení o tolik náročnější než čtení nebo poslouchání.

Mluvení má tu výhodu, že mluvíte vždy v nějaké situaci, která vám obvykle hodně pomůže. Když půjdete do zverimexu (obchodu se zvířaty) a budete prodavači říkat, že se vám moc líbí „tenhle pláž“ a chcete si ho koupit, každý prodavač pochopí, že nemyslíte „pláž“, i když to sebejistě tvrdíte, ale že vás zajímá had (plaz). Hodně věcí také vykomunikujete rukama, nohama nebo je prostě ukážete.

U psaní tahle výhoda chybí. Spousta věcí je samozřejmě taky pochopitelná z kontextu, ale není jich zdaleka tolik, jako u mluvení. Možná bychom mohli psaní srovnat maximálně s mluvením po telefonu.

Kromě toho, že nám chybí situace, aby nám pomohla, ještě nám při psaní komplikuje život gramatika, diakritika a spousta dalších věcí. Při psaní je totiž vidět všechno. Dokonce i to, co se v mluvení ztratí – y/i, s/z, velká písmena, čárky ve větách…

Aby toho nebylo málo, na psaní se v lekcích češtiny často tak trochu zapomíná. V hodinách je už tak málo času, proto většina z nás psaní přímo v lekcích trénuje jen trochu a delší texty necháváme studentům za domácí úkol.

Samozřejmě je super, napsat si jednou za čas nějaký delší text. Procvičíte si tak češtinu tím pravděpodobně nejefektivnějším způsobem. Jenže psát vás to nenaučí. Aby se člověk naučil skutečně dobře psát v cizím jazyce, musí to dělat opravdu často, ideálně každý den alespoň chvilku. Jenže kde na to vzít čas?

Mám pro vás víc než 5 tipů na to, jak zařadit psaní do každodenního života tak, aby vás to nestálo moc času a energie. Některé techniky používám sama a mám s nimi dobré zkušenosti. Jiné zkoušeli moji studenti nebo kolegové lektoři. Další jsem přebrala od polyglotů. Které to jsou?

  • Pište seznamy

Většina z nás si nějaké druhy seznamů píše docela často. Proč toho nevyužít a nepsat si je česky? Můžete psát seznam toho, co chcete koupit v obchodě; seznam věcí, které vám doma brzy dojdou a budete je potřebovat dokoupit. Moderní jsou různé druhy TO DO listů, kam si píšete seznamy úkolů na den, týden nebo měsíc dopředu.

Můžete si udělat seznam knih, které si chcete přečíst; filmů, které chcete vidět; míst, která chcete navštívit a proč; věcí, které chcete vyzkoušet nebo ochutnat. Můžete si dělat seznamy věcí, které máte doma v zavřených krabicích; dokumentů, které máte v deskách; věcí, které máte ve skříni. Seznamy jsou zkrátka univerzální.

Psaní seznamů je rychlé, protože často píšete jen izolovaná slova nebo krátké věty. Je to trénink, který vám zabere jen pár minut.

Jak vám to může pomoct? Ve všech typech seznamů výše mluvíme o věcech, které často děláme nebo používáme. Všichni máme oblíbené potraviny, které kupujeme; věci, bez kterých si náš život neumíme představit. Všichni děláme některé aktivity často nebo dokonce pravidelně. Přesně o těchto věcech a aktivitách pak také přirozeně často mluvíme nebo píšeme. Je proto užitečné vědět, jak se správně píšou.

Když si budete psát seznam na nákup pokaždé česky, budete za pár týdnů naprosto jistě vědět, jak napsat názvy vašich oblíbených potravin, budete je psát automaticky, bez přemýšlení. A o to nám jde.

Když pak budete psát nějaký delší text, budete se moct soustředit „jen“ na gramatiku a pravopis méně častých slov, interpunkci a další složitosti. Ale velký kus práce už budete mít „za sebou“.

  • Poznamenejte si

Možná patříte stejně jako já mezi lidi, kteří stále preferují papírové diáře. V jakém jazyce si píšete schůzky a plány? Možná si dokonce píšete deník. V jakém jazyce? Jedna moje kamarádka si psala takový hybrid, napůl diář, napůl deník. Koupila si obyčejný diář a každý den si do něj napsala dvě nebo tři věty o tom, co ten den dělala.

Tohle všechno jsou další „texty“, které můžete psát česky. Diář vám moc času nezabere, to je v podstatě taky takový seznam. V deníku se můžete rozepsat víc. Můžete natrénovat delší věty, odstavce, klidně popsat i několik stránek, když budete mít chuť a čas. Jen se tím nenechte demotivovat.

Znám hodně lidí (vlastně mezi ně taky patřím), kteří přestanou psát deník, protože nemají čas psát dlouhý text každý den. Kdo říká, že to musíte dělat? Stačí jen ty dvě tři věty, když nebudete mít čas nebo chuť. A nemusí to být ani každý den. Klidně můžete pár dní vynechat a pak zase volně navázat. Je to váš deník, nikdo vás za to známkovat ani kritizovat nebude, tak si to užijte! To je na tom to nejdůležitější.

Další „psací“ tip, je takový můj speciál. Mám doma spoustu notýsků a sešitů, kterým říkám „inspirativní“. Píšu si tam všechno možné, co mě zaujme: citáty, písničky, věty z knížek nebo filmů, nápady, plány, sny… Prostě všechno, co si chci zapamatovat, co si chci někdy připomenout, k čemu se chci vrátit. Když mám chuť, prohlížím si je a postupně se snažím své nápady realizovat.

Když si nějaký podobný sešit budete psát v češtině, zabijete tím dvě mouchy jednou ranou (uděláte dvě užitečné věci současně) – budete trénovat psaní a později si u toho procvičíte i čtení. 🙂

  • Pište kreativně

Řada koučů a lektorů osobního rozvoje vám bude doporučovat, abyste si udělali svůj „vision board“. Je to taková nástěnka, kam si nalepíte různé fotky, namalujete obrázky a krátké texty, které vás budou motivovat na cestě za vašimi sny a ideály. Jestli máte podobné techniky rádi, zkuste to v češtině.

Stejně tak mohou posloužit myšlenkové mapy. Graficky si v nich můžete znázornit různé vztahy mezi slovy a spojit si tak slova, která mají něco společného, aby se vám lépe učila. Pomocí myšlenkové mapy si ale můžete taky naplánovat nějaký složitější projekt, článek, studii, zkrátka něco, na čem pracujete. A zase je to příležitost napsat spoustu českých slov a vět o něčem, co děláte často, co je jen vaše.

Další metoda vám může hodně pomoct „pročistit hlavu“, když je toho na vás moc. Automatické psaní je metoda, kterou bych doporučila pokročilým studentům (B2/C1). Seznamy můžete psát hned, jak umíte prvních pár slov, ale tady to chce, abyste nad psaním nemuseli tolik přemýšlet. Sedněte si, nařiďte si budík třeba na 5 minut a těch 5 minut prostě pište. Pište cokoli vás napadne, nepřemýšlejte, pište. Někdy vám z toho vyleze text, někdy to bude třeba spousta nesouvisejících vět, ale i takové psaní může být fajn trénink.


Pište perem nebo tužkou na papír. Je vědecky dokázáno, že když píšete rukou na papír, váš mozek fixuje kromě slova také pohyb a snáz si tak slova a věty zapamatujete.


  • Socializujte se

Sociální sítě hodně lidí vnímá jako způsob prokrastinace a ztrátu času. Já v nich vidím velkého pomocníka při studiu jazyků. Napsala jsem o tom celý e-book, který si můžete zdarma stáhnout tady.

Na sociálních sítích se totiž snadno dostanete do kontaktu s rodilými mluvčími. Stačí si jen najít skupiny nebo stránky, které vás zajímají, a každý den okomentovat pár příspěvků. Tadadá! Další trénink psaní je na světě.

Psaní si vyzkoušíte a hned vidíte, jestli vám je rozumět nebo není. Navíc se na sociálních sítí potkáte s běžně mluveným jazykem, který se v učebnicích moc nepoužívá, ale v reálné komunikaci ano. Je to skvělá škola.

Využít můžete taky různé skupiny a stránky pro studenty češtiny jako cizího jazyka, kde si můžete povídat s ostatními studenty. Můžete taky poprosit někoho ve skupině o opravu. Seznam skupin a stránek pro češtinu najdete taky v e-booku Jak se učit češtinu (a další jazyky) na sociálních sítích.

  • Chatujte

Na chatování je super hlavně to, že si píšete s někým. Máte podobnou interakci, jako když mluvíte. Chatování je vlastně i super trénink mluvení, takové mluvení s rozmyslem a nanečisto. Člověka na chatování si můžete najít mezi svými přáteli nebo na sociálních sítích, ve všech těch skupinách, o kterých jsme už mluvili. Pak existuje taky spousta aplikací, které vám pomůžou. Asi nejvíc propracovaná je v tomhle směru aplikace Hello Talk, o které jsem psala článek tady.

Našli jste si svůj tip? Máte s některým svoje vlastní zkušenosti? Napište mi je do komentářů! Vaše zkušenosti a názory mi moc pomohou. Doporučuji postupně vyzkoušet všechno, co vás láká. Samozřejmě nezkoušejte všechno najednou. Vyberte si třeba jednu nebo dvě věci a zkuste praktikovat pár týdnů nebo měsíců a uvidíte, co to s vámi udělá.

Jsem si téměř jistá, že když opravdu vydržíte jakoukoli z těchto technik dělat pravidelně každý den (nebo alespoň pětkrát týdně), za měsíc nebo dva budete cítit ve svém psaní velký pokrok. Budete sebejistější, budete psát mnohem víc automaticky, budete psát rychleji, nebudete přemýšlet nad každým slovem, zkrátka budete psát s větší lehkostí a radostí. A přesně o to nám jde. 🙂

Pokud se v psaní opravdu chcete zlepšit, chcete na svém psaní zapracovat intenzivněji, přihlaste se do e-mailového kurzu psaní, kde spolu natrénujeme sedm různých typů textů. Opravím a vysvětlím vám všechno, co bude potřeba. Žádný podobný text už vás pak u zkoušky ani jinde nepřekvapí, protože budete vědět, jak na to.

Můžete si vybrat ze dvou kurzů.

Kurz pro středně pokročilé studenty (B1/B2) najdete tady.

Nový kurz pro pokročilé studenty (B2/C1) najdete tady.

Anebo si s námi můžete psát každý den ve facebookové skupině Konverzačního klubu. Klub je určen pro studenty, kteří mají úroveň B1, B2 nebo C1 a v intenzivní verzi vám vaše komentáře opravuji každý den!

Přemýšlíte jakou úroveň si vybrat? Napište mi a vyřešíme to. 😉

Doprovázím cizince, kteří se učí česky, na jejich cestě za skvělou češtinou. S radostí a lehkostí se dostáváme z úrovní B1 a B2 na úroveň C1 a dál. Pomocí podcastu, filmů, pracovních listů, hravých aktivit a hlavně každodenní psané/mluvené komunikace posouváme jejich češtinu až tam, kde ji chtějí mít. Chcete se na něco zeptat? Pište na mateotazku@czech-time.cz. Můj příběh si můžete přečíst tady.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.