Nemáte na slovíčka paměť?

Pořád se učíte slovíčka a pořád si je nepamatujete? Máte pocit, že na jazyky nemáte talent? Myslíte si, že máte špatnou paměť?

Možná je to všechno jen proto, že se učíte „špatně“. Protože používáte metody/techniky/aplikace, které pro vás nejsou ty pravé.

Schválně. Kolik různých aplikací na učení slovíček znáte? Kolika různými způsoby jste se zkoušeli slovíčka učit?

Cizí jazyky se učím od mateřské školy (takže asi od 4 let). Poznala jsem různé učitele ve školce, ve škole, na střední škole, na univerzitě, v jazykových školách… Většina z nich s námi nikdy nemluvila o tom, jak se cizí jazyk učíme. Nikoho z nich nezajímalo, jak se učíme slovíčka, sledovali jen to, která slova umíme a která ne.

Několik málo učitelů s námi o způsobech učení mluvilo. Na slovíčka nám radili hodně číst a hodně poslouchat. S tím úplně souhlasím. Problém je, že to samo o sobě nestačí. To už nám ale většinou neřekli.

Jak se učit slovíčka jsme řešili pouze u slovíček z učebnice. U těch nám nejčastěji doporučovali vzít si malý notýsek/sešit a psát si slovíčka do něj. „Na jednu stranu pište slovíčka česky a na druhou anglicky,“ říkali nám. „Je dobré mít malý notýsek, abyste ho mohli nosit pořád s sebou a opakovat si slovíčka všude – v tramvaji, metru, autobusu…“

Měla jsem hodně notýsků… hodně slovníčků… hodně sešitů… ale pořád jsem uměla zoufale málo slovíček!

Nechci kritizovat klasické slovníčky, vím, že se s nimi řada lidí opravdu hodně slovíček naučila, ale mně nikdy moc nefungovaly. Proč?

  • Špatně jsem si slovíčka zapisovala. Často jsem si psala jen izolovaná slova. Nevěděla jsem, že je lepší psát si spíš krátké věty nebo alespoň slovní spojení, abych hned viděla, jak slovo funguje v kontextu, a uměla ho pak v podobném kontextu použít.
  • Často se mi stávalo, že jsem si pamatovala, jak jdou slova za sebou, věděla jsem, kde je na stránce mám, a pamatovala si je jen podle toho. Když jsem na ně narazila jinde, neuměla jsem je použít, často jsem ani nevěděla, co znamenají.
  • Slovníčky mi pomáhaly získat pasivní slovní zásobu. Většinou jsem věděla, co slova znamenají, ale neuměla jsem je použít aktivně ve větě. Neuměla jsem s nimi pracovat.
  • Nebavilo mě učit se slovíčka nazpaměť, memorovat.
  • Po nějakém čase mě přestalo psaní slovíček bavit, slovníček jsem ztratila, vzdala to a po čase jsem začínala znovu.

Až v posledních letech jsem zjistila, že je řada jiných cest, jak se dají slovíčka učit. A všechny ty, o kterých vám chci dnes povědět, mi fungují mnohem lépe než klasické slovníčky.

O některých už jsem na blogu psala, tak je zmíním jen krátce.

GOLDLIST

Jestli rádi píšete rukou na papír, bude se vám to líbit. Tahle technika je založena na tom, že si přepisujete slovíčka do seznamů, ke kterým se po určité době vracíte. TADY najdete článek o tom, jak to celé funguje. Doporučuji pročíst i komentáře pod článkem, kde různí lidé sdílejí své zkušenosti s GOLDLISTEM.

KARTIČKY

Kartičky jsem sama nikdy moc dlouho nevydržela používat, ale znám hodně lidí, kteří na tuhle techniku nedají dopustit. Slovíčka si píšete na papírové kartičky, z jedné strany svým jazykem, z druhé strany cizím jazykem. Můžete si z nich pak dělat různé hromádky podle významu, podle toho, jak si je pamatujete, nebo podle toho, jaká zrovna potřebujete. Výhodou je, že si s sebou vždy můžete nosit jen ta slovíčka, která chcete trénovat. Není to metoda pro bordeláře, ti by kartičky někde ztratili (můj případ).

AUDIO/VIDEO

Pokud si lépe pamatujete to, co slyšíte, než to, co vidíte, doporučuji učit se slovíčka s videi nebo audii. Můžete poprosit vašeho lektora/lektorku, aby vám slova nahrál/a. Můžete si je nahrát sami – přečtete si je nahlas a nahrajte to. Můžete využít připravená videa na YouTube nebo audiomateriály k některým učebnicím. Učíte se tak, že si audio/video opakovaně pouštíte a slova si opakujete nahlas.

APLIKACE

Pokud jste fanoušky moderních technologií, můžete si vybrat z velké nabídky různých mobilních nebo počítačových aplikací. Na blogu najdete článek o mých nejoblíbenějších slovíčkových aplikacích ANKIVocabulary Miner (u toho vám v Konverzačním klubu můžu zdarma nabídnout verzi Premium :-)).

Aplikace jsou asi nejpraktičtější v tom směru, že si do nich můžete snadno nová slovíčka zapsat a prakticky kdykoli a kdekoli můžete slovíčka taky trénovat. Nevýhodou je samozřejmě to, že tím prodloužíte čas, kdy sledujete obrazovku počítače nebo mobilního telefonu.

Většina aplikací dnes funguje tak, že vám ukazuje častěji ta slovíčka, která vám dělají problémy, a méně ta, která si pamatujete dobře. To je pro učení slovíček hodně efektivní.

Jaké jsou hlavní zásady, když se potřebujte naučit nová slovíčka?

  • Vypisovat si slova, která jsou pro vás důležitá – potřebujete je nebo vás zajímají.
  • Nepsat si slova izolovaně, ale jako slovní spojení (jít do školy) nebo krátké věty (Mám ráda čokoládu.).
  • Slovíčka si pravidelně opakovat (mně dobře funguje 10 minut každý den, nebo alespoň pětkrát týdně). Vždy je lepší častěji po malých dávkách.
  • Snažit se nová slova co nejčastěji používat. Když je nemůžete použít v klasické konverzaci, zkuste mluvit sami se sebou. Vím, že to zní trochu šíleně, ale pomáhá to. Více o tom, jak to funguje, najdete v článku TADY. Pokud nemáte možnost nová slova použít v konverzaci a samomluva vám vadí, říkejte si je při učení alespoň nahlas. Je důležité slovíčka taky slyšet, ne jen vidět.
  • Nestresovat se. Je normální, že si některá slova nikdy nezapamatujeme. Stejně tak je normální, že zapomeneme slova, která nepoužíváme a neopakujeme. Pokud to slovo potřebujete, opakujte si ho tak dlouho, dokud vám v hlavě nezůstane. Pokud ho nepotřebujete, najděte si nějaké synonymum (slovo se stejným/podobným významem), nebo ho nechte být. Je jen málo slov, bez kterých se nedá žít. 😉

Na blogu najdete ještě článek o aplikaci READLANG, která vám pomůže, pokud si vypisujete slovíčka z textů na internetu.

Máte svůj oblíbený slovník, který používáte, když se učíte česky? Já mám moc ráda TYHLE.

Pokud máte aplikaci Vocabulary Miner ve verzi PREMIUM, můžete si stáhnout moje balíčky slovíček k různým tématům, např. cestování, filmy, Vánoce, Velikonoce, sociální sítě, práce a mnoho dalších. Konverzační klub vám nabízí verzi PREMIUM zdarma a k tomu všechny sady slovíček taky ve formátu PDF. Nějaká cvičení na trénink slovíček u nás taky najdete. Do klubu se registrujte TADY.

Doprovázím cizince, kteří se učí česky, na jejich cestě za skvělou češtinou. S radostí a lehkostí se dostáváme z úrovní B1 a B2 na úroveň C1 a dál. Pomocí podcastu, filmů, pracovních listů, hravých aktivit a hlavně každodenní psané/mluvené komunikace posouváme jejich češtinu až tam, kde ji chtějí mít. Chcete se na něco zeptat? Pište na mateotazku@czech-time.cz. Můj příběh si můžete přečíst tady.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.