Jak se naučit mluvit (nejen) česky? ‒ Tip pro introverty

Také to znáte? Učíte se česky už dlouho, potřebujete mluvit, chcete mluvit, ale… Děláte chyby, mluvíte pomalu, děláte dlouhé pauzy, neumíte říct, co chcete, jste nervózní, máte strach.

Nemáte čas, peníze ani chuť chodit někam na konverzaci – kurzy jsou drahé, vy máte moc práce, rodinu atd. Mluvit s někým po skypu není normální. Mluvit s cizími lidmi nechcete. Mluvit s lidmi, které znáte, se bojíte. Kudy z toho ven?

Mluvte sami se sebou!

Na mluvení nikoho nepotřebujete. Taky si někdy pro sebe říkáte: „tohle musím rychle udělat,“ nebo naopak: „tohle bych asi dělat neměl/a“? Často si v hlavě opakujeme, jaký máme plán dne, co budeme dělat, co se stalo… Děláte to taky? Super! Tak to zkuste nahlas a česky.

Co je na tom super?

  • Nikdo vás neslyší, takže nejste nervózní.
  • Když uděláte chybu, nic se nestane.
  • Když neznáte nějaké slovo, můžete si ho najít ve slovníku.
  • Trénujete.
  • Slyšíte se mluvit česky.
  • Učíte se dělat věty rychle bez dlouhého přemýšlení.
  • Učíte se myslet česky.
  • Můžete mluvit, kdy chcete a kde chcete.
  • Nepotřebujete čas navíc.
  • Nepotřebujete nikoho jiného.
  • Je to zadarmo.

Co se stane, až budete muset mluvit česky s lidmi?

Budete méně nervózní a hlavně budete vědět, jak na to, protože to pro vás nebude poprvé. Když pro vás bude normální mluvit každý den 30 minut nebo hodinu česky, nebude pro vás problém mluvit 5 minut s někým na ulici.

Jak začít, aby to fungovalo?

Udělejte si systém. Řekněte si, že na začátku budete každý den mluvit třeba 5 nebo 10 minut – když se sprchujete, když myjete nádobí, když řídíte auto, když luxujete… Hlavně to dělejte opravdu každý den. Takových „českých“ chvilek si můžete za den udělat víc.

Pište si třeba značky do diáře, že jste dnes už mluvili nebo si udělejte hezkou tabulku a vybarvujte si políčka za každou splněnou pětiminutovku, to vás bude motivovat. 🙂

Co mám říkat?

Co chcete.

  • Řekněte si, co budete ten den dělat, co jste dělali včera, jaký máte plán na víkend, o čem byl film, který jste viděli, článek nebo kniha, které jste četli.
  • Pracujete na nějakém projektu? Představte si, že ho někomu vysvětlujete. Pohádali jste se s kamarádkou/manželem/dětmi/rodiči? Představte si, že někomu říkáte, co se stalo a proč.
  • Popisujte, co děláte. Např. Teď dám vodu do konvice, zapnu ji, připravím si kávu do hrnku, zaleju ji vodou, zamíchám a vypiju si svou kávu.
  • Popisujte věci kolem sebe. Např. To je televize. To je věc, na kterou se dívám každý večer. Můžu se dívat na filmy, na zprávy, na dokumenty, na seriály. To je stůl. Je malý, černý, má čtyři nohy. Na stole je červená květina. Jmenuje se růže. Mám rád/a červené růže. Růže krásně voní.
  • Připravujte se. Čeká vás situace, kdy budete muset mluvit česky? Jdete na poštu, do restaurace, do obchodu? Zkuste si doma nebo cestou říct věty, které použijete. Když neznáte nějaké slovo, najděte si ho předem ve slovníku. Budete méně nervózní a minimálně začátek konverzace pro vás bude jednodušší.
  • Pro další inspiraci se můžete podívat do mého článku, kde najdete tři on-line zdroje s tématy na konverzaci. Témata jsou sice anglicky, ale vy o nich můžete mluvit česky. 🙂 Na Czech Time najdete taky hodně konverzačních témat s otázkami v češtině. Najdete je TADY na blogu. Můžete se inspirovat a mluvit např. o škole, jazycích, počasí, Vánocích, začátku roku, filmech… 

Brzo se naučíte, že když nějaké slovo nevíte, můžete to říct jinak, popsat, co myslíte. Není problém, že neznáte konkrétní slovo. I Čechům se stane, že si na nějaké slovo nemůžou vzpomenout. Problém je, když neumíte říct, co neumíte. 🙂

Možná si myslíte, že je to metoda pro blázny, ale opravdu funguje. Sama ji používám dost často, hlavně proto, že díky ní nemusím věnovat cizím jazykům žádný čas navíc. Uvidíte, že za týden nebo dva přijdou první pokroky a za měsíc už budete cítit velký rozdíl.

Existují i lidé, kteří se naučili mluvit cizím jazykem jen díky téhle metodě, protože zkrátka neměli jinou možnost. Tak proč to nezkusit? Asi nenajdete žádný rozumný důvod, proč nemůžete. Nebo ano?

A pokud by vám to nedávalo smysl, nebo vás nebavilo mluvit jen pro sebe, přidejte se do našeho Czech Time Konverzačním klubu. Můžete „mluvit“ po Facebooku – kdy chcete, kde chcete, jak moc chcete, nemusíte se ničeho bát a chyby jsou u nás vítány, protože nám pomáhají posouvat se dál! Více informací najdete tady. 🙂

Chcete si samomluvu vyzkoušet a dostat na své mluvení zpětnou vazbu? Přihlaste se ZDARMA do 5denního minitréninku MLUV ČESKY! (v pohodě a bez stresu), který nás čeká na začátku května! Moc se těším, až se poznáme! 🙂

Jsem nadšená lektorka češtiny pro cizince a autorka projektu Czech Time, ve kterém pomáhám středně a více pokročilým studentům češtiny pro cizince s češtinou. Vytvářím pro studenty on-line kurzy a další materiály, díky kterým si hravou formou zafixují, co potřebují. Současně pomáhám lektorům, aby jejich hodiny byly záživnější a plné různorodých aktivit. Chcete se na něco zeptat? Pište na mateotazku@czech-time.cz. Můj příběh si můžete přečíst tady.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.