Jestli se učíte anglicky, pravděpodobně znáte TED Talks, krátká nebo delší videa na nejrůznější témata od spousty řečníků z celého světa. Věděli jste ale, že TED Talks můžete poslouchat i v češtině? Pojďme se na to podívat podrobněji.
Videa TED můžete najít buď přímo na stránkách TEDx Prague nebo na YouTube TEDx Prague.
TEDx Prague vznikl v rámci celosvětového TEDu v roce 2009. Od té doby dobrovolníci uspořádali přes 30 akcí, na kterých zaznělo více než 150 přednášek na různá témata. Celkově tak máte k dispozici přes 1800 minut videozáznamu.
Vyhledávání je asi jedinou slabší stránkou celého projektu. Mezi videonahrávkami totiž můžete vyhledávat podle jednotlivých akcí, na kterých přednášky zazněly, nebo podle roku, ve kterém se přednáška/akce uskutečnila. Bohužel se mi nepodařilo objevit žádný způsob vyhledávání podle témat nebo řečníků.
Podobně jako u klasického TEDu máte i v české verzi u každého videa k dispozici základní informace o řečníkovi a obsahu videa.
Zdá se vám, že řečník mluví příliš rychle? Jednoduše si zpomalte tempo řeči, stačí v pravém dolním rohu kliknout na ozubené kolečko a ukážou se vám všechny dostupné možnosti tempa.
Zpomalení je skvělá možnost nejen pro snazší porozumění, ale také pro trénink výslovnosti. Zejména pokud jste fanoušci tzv. „stínování“ (shadowing), kdy opakujete, co slyšíte, okamžitě po mluvčím, mluvíte tedy současně s ním, jen s drobným zpožděním. Samozřejmě si také můžete video kdykoli stopnout nebo pustit znovu, ať už celé, nebo jen část, kterou potřebujete.
Kdo tuhle metodu někdy zkoušel, určitě mi dá za pravdu, že u rychlejších projevů, je pro studenta prakticky nemožné tempo řeči stíhat. Se zpomalením to ale reálné je. Navíc právě tato metoda je podle mě pro správný nácvik výslovnosti a intonace jedna z nejefektivnějších.
U některých videí můžete využít i české titulky, bohužel ale zdaleka ne u všech. Titulky najdete opět v pravém dolním rohu, ale tentokrát pod ikonkou červeně podtržené obrazovky. Titulky vám samozřejmě pomohou, pokud nerozumíte mluvenému projevu tak dobře, jak byste potřebovali.
Nejvíc je ale oceníte, když máte v úmyslu více pracovat se slovíčky, která neznáte, chcete si je přepsat do slovníčku, na kartičky, zpracovat pomocí metody goldlist nebo skrze nějakou aplikaci jako třeba ANKI apod.
Komentáře můžete využít k tomu, abyste si trochu procvičili psanou češtinu a podělili se s ostatními o svůj názor nebo okomentovali názory jiných.
Videa pochopitelně můžete také sdílet na sociálních sítích nebo likovat, pokud se vám líbí.
Kdybyste chtěli zažít atmosféru podobného setkání naživo, určitě si pročtěte stránku věnovanou „nadcházejícím akcím“, kde najdete informace o blížících se přednáškách a konferencích, které se budou v rámci platformy TED konat v České republice.
Další možností, jak procvičovat češtinu jsou videa v cizím jazyce s českými titulky. Nejvíc jich najdete pochopitelně v angličtině.
TED určitě využijí především angličtináři, protože videí a možností, jak s nimi pracovat při výuce nebo studiu jazyků je pro angličtinu jednoznačně nejvíc. Navíc existuje i stránka TED-ed, kde najdete k videím spoustu poslechových cvičení. TED v článkové podobě najdete na https://ideas.ted.com/, ale také bohužel jen v angličtině.
Podobně jako češtinu, můžete s TEDem studovat i francouzštinu TEDx Paris, němčinu TEDx deutsch, španělštinu TED en Español a řadu dalších jazyků.