3x aplikace Česká gramatika – kterou vybrat?

Nedávno jsem se od jedné studentky dozvěděla, že si stáhla do mobilu aplikaci na českou gramatiku a že jí tato aplikace moc pomáhá. Do té doby mě nějak ani nenapadlo, něco takového hledat… A tak jsem začala zjišťovat, o co vlastně jde. Na co jsem přišla?

Aplikace s názvem Česká gramatika jsem na Google Play objevila celkem tři. Všechny tři jsou zadarmo, takže vám nic nebrání v klidu si je vyzkoušet, nic neriskujete. 🙂

První dvě jsou spíš pro ty, kteří hledají gramatická pravidla, ale nechce se jim pátrat v knížkách nebo na internetu. K procvičování slouží až ta poslední ze zmiňovaných aplikací.

První aplikace je spíš takový „tahák v mobilu“.

Těžko se s ní, nebo dokonce v ní něco naučíte. V hlavním menu máte možnost si vybrat mezi českým skloňováním a časováním.

V prvním případě na vás čeká nabídka se sedmi pády a ke každému z nich ukázka deklinace pronomina (zájmena), adjektiva (přídavného jména – tvrdého i měkkého) a substantiva (podstatného jména). Na konci každého přehledu jsou navíc vypsány předložky, se kterými se daný pád pojí a pádové otázky, které napomáhají k jeho identifikaci.

U českého časování nás pak čekají přehledy časování jednotlivých slovesných tříd a nepravidelných sloves.

V aplikaci nenajdete žádná další vysvětlení ani cvičení. Rozhodně to není materiál, který by se dal doporučit k nějaké souvislejší formě studia. Nicméně aplikace může dobře sloužit jako připomenutí pro ty studenty, kteří pády umějí, ale občas váhají a potřebují se rychle ujistit, co mají použít, bez dalšího složitého hledání.

Druhá aplikace nabízí širokou škálu gramatických vysvětlení s příkladovými větami, ale něco na procvičení byste tu také hledali marně.

Aplikace je určena primárně pro české děti, ale i pokročilejší studenti si v ní užitečné informace určitě najdou.

                                     

Nejužitečnější je podle mě jednoznačně poslední z aplikací Česká gramatika.

Jako jediná má také placenou verzi (59 Kč za měsíc, 199 Kč za rok). Nicméně i základní verze, dostupná zdarma, stojí za vyzkoušení. Aplikace je určena hlavně pro české děti od druhé třídy základní školy výš. Pokrývá učivo celé základní a střední školy.

Aplikace nabízí vysvětlení gramatiky, ale na rozdíl od předchozích dvou také různá cvičení, která můžete dělat z mobilu ať jste, kde jste. Jestli máte rádi „klikací cvičení“ a umíte už trochu česky, rozhodně vyzkoušejte! Myslím, že od úrovní B1/B2 může být velmi přínosná i pro studenty češtiny jako cizího jazyka.

S aplikací si můžete ukládat výsledky, porovnávat své výsledky s ostatními. Každý kvíz vám aplikace opraví a na konci vás oznámkuje jako ve škole. On-line cvičení zdarma najdete taky na Umíme česky.

Můžete tu trénovat psaní i/y po tvrdých a měkkých souhláskách, koncovky slov, předložky s/z, shodu podmětu s přísudkem a řadu dalších problematických.

Dost možná si v ní najdou něco užitečného i mnozí lektoři 🙂

Nechcete být na gramatiku sami?  Potřebujete se občas někoho zeptat, když něčemu v gramatice nerozumíte? Pojďte se učit česky s námi. Pomůžeme vám nejen s gramatikou. 🙂

Zajímají vás další on-line tipy, kde se učit česky zdarma? Najdete je v e-booku 37 on-line zdrojů pro výuku češtiny jako cizího jazyka.

Pokud chcete čas na Facebooku a dalších sociálních sítích využít ke studiu češtiny, stáhněte si zdarma e-book Jak se učit češtinu (a další jazyky) na sociálních sítích, kde kromě konkrétních rad a tipů najdete také seznam stránek, účtů a skupin, které vám s češtinou určitě pomohou.

Doprovázím cizince, kteří se učí česky, na jejich cestě za skvělou češtinou. S radostí a lehkostí se dostáváme z úrovní B1 a B2 na úroveň C1 a dál. Pomocí podcastu, filmů, pracovních listů, hravých aktivit a hlavně každodenní psané/mluvené komunikace posouváme jejich češtinu až tam, kde ji chtějí mít. Chcete se na něco zeptat? Pište na mateotazku@czech-time.cz. Můj příběh si můžete přečíst tady.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.