Také máte rádi podcasty? Já je miluju. Poslouchám anglické, francouzské, české, nově taky španělské podcasty skoro každý den. Pomáhá mi to udržovat si úroveň v jazycích, kterými mluvím. Pomáhá mi to učit se španělsky. Mezi českými si vybírám, co mě zajímá.
Podcasty můžete poslouchat všude, kde vás napadne. Já teď nejčastěji poslouchám, když jsme s dcerou samy doma a hrajeme si, u vaření nebo domácích prací. Byly doby, kdy jsem poslouchala podcasty hlavně cestou do práce a z práce, v autě nebo na procházce. Možností je opravdu hodně.
Všichni víme, že poslouchání je hodně důležité nejen proto, abyste rozuměli tomu, co se říká v rádiu nebo televizi, ale hlavně pro konverzaci. Nemůžete si s někým povídat, když nerozumíte tomu, co vám říká, co odpovídá na vaše otázky a na co se vás ptá.
Stejně jako u všeho ostatního i tady platí, že poslouchat se naučíte dobře jen tehdy, když budete hodně poslouchat. Dřív to nebylo zrovna jednoduché. Často jste museli poslouchat jen nahrávky z učebnic a to nikoho moc nebavilo.
Když se začal víc používat internet, objevily se postupně i možnosti poslouchat zahraniční rádia a televize, dívat se na zahraniční videa. To už bylo lepší a byl to velký pokrok. Najednou každý mohl poslouchat, co ho bavilo. Učitelé jazyků toho rychle využili a začali připravovat různá jednoduchá videa a audia pro studenty.
Nevýhodou bylo, že byl student závislý na internetu. Mohl poslouchat a učit se jazyk jen tam, kde měl počítač a dobré připojení. Pak se ale objevily podcasty a všechno je jinak.
Najednou si stačí vybrat, co vás zajímá, a můžete poslouchat jen díky mobilnímu telefonu, který můžete mít všude s sebou. Nemusíte být on-line, nepotřebujete počítač. Jediné, co potřebujete je telefon, nabíječka a chuť poslouchat. Dobře, ještě jsou fajn sluchátka, když posloucháte někde po cestě nebo nechcete nikoho rušit. Od té doby, co podcasty existují, se hledají hodně špatně výmluvy, proč nemůžete poslouchat jazyk, který se učíte. 🙂
Jedna z výmluv by mohla být ta, že ještě nerozumíte českým podcastům, protože je v nich moc těžká čeština. To chápu. Ale i tuhle výmluvu vám dnes zničím. Trochu jsem to možná už udělala ve svém prvním článku o podcastech, kde jsme si povídali o tom, co to podcasty jsou a jak je můžete začít poslouchat.
Dávala jsem vám různé tipy na podcasty a mezi nimi byly i tři podcasty pro studenty češtiny jako cizího jazyka: Zdeňkův český podcast, slowczech a Czech with Iva. Už je to víc než rok, kdy jsem ten článek publikovala. Od té doby vznikla řada nových podcastů pro cizince, kteří se učí česky. Na všechny ty ostatní podcasty se spolu dnes podíváme, abyste si mohli vybrat, co se vám líbí.
Podcast z produkce Czech Courses má bohužel jen 4 epizody, ale jsou hezké a příjemně se poslouchají. Elizabeth a Monika si povídají o různých tématech: jazycích, cestování, dětech a rodičovství. Každá z epizod má přibližně 10 minut.
V podcastu Jany Slavíkové toho najdete opravdu hodně. Některé epizody mají pár minut, jiné trvají víc než půl hodiny. Najdete tu tipy na to, jak se učit češtinu a jak se připravit na zkoušku B1. V některých epizodách vám Jana čte něco z české literatury, máte tak zdarma takovou podcastovou audioknihu. Jiné epizody jsou o gramatice.
Podcast má jen 8 epizod, ve kterých se dozvíte pár tipů na to, jak se učit česky s podcasty. Můžete si taky poslechnout, jak se v Čechách slaví 1. máj nebo proč mají české ženy na konci jména –ová.
Podcast určený pro Čechy, kteří žijí v Austrálii, pro krajany. Skoro 300 epizod o české kultuře, rozhovory s Čechy, aktuality, příběhy o životě Čechů v Austrálii. Názvy epizod jsou sice v angličtině, popisy epizod jsou česky i anglicky, ale podcast samotný je v češtině.
Víc než dvacítka krátkých zpráv v jednoduché češtině. Podcast je starý, nové epizody nepřibývají, ale na procvičení češtiny se může hodit už pro studenty na úrovni A2 nebo B1.
Podcast Jany Hudečkové z Go Study nabízí zatím asi dvacítku přibližně desetiminutových epizod, ale stále přibývají nové. Epizody jsou označeny podle úrovní, pro které jsou určené. Najdete tu epizody pro nejnižší úrovně češtiny A1/A2 i pro pokročilé studenty na úrovni B2. Začínajícím studentům Jana vypráví např. o tom, jak cestuje, jak chodí do restaurace nebo jak nakupuje. S pokročilými pak probírá různá konverzační témata a to, jak se připravit na ústní zkoušku na úrovni B2.
Pro středně pokročilé studenty češtiny připravil Michal už víc než 180 epizod svého podcastu. Jako jediný ze všech výše i níže uvedených autorů přidává novou epizodu každý den (od dubna do současnosti). Každý díl má přibližně deset minut. Témata jsou velmi různorodá. Na tento podcast mě upozornili studenti. Bez nich bych ho nenašla, přestože jsem hledala cíleně podcasty pro cizince, tak pozor ať ho nepřehlédnete jako já, byla by to velká škoda. 🙂
Rozhovory s českými osobnostmi v angličtině. Autoři podcastu vybírají především osobnosti ze světa vědy, techniky, inovací a vzdělávání. Aktuálně si můžete poslechnout více než 10 epizod. Každá epizoda trvá necelou hodinu.
Český novinář Vít Pohanka ve svém podcastu mluví nejčastěji o české kultuře a historii. Podcast je v angličtině a představuje různá témata např. kostel na Zelené hoře, život Gustava Mahlera, Brno, vilu Tugendhadt, Kroměříž, olomoucké tvarůžky, nebo vám vysvětlí, proč chodí Češi do tanečních.
Víc než 20 několikaminutových epizod v angličtině nabízí podcast Radio Prague International. Epizody se většinou týkají češtiny a české kultury, případně českých aktualit.
Autorky podcastu Karla a Sabina jsou korektory češtiny. Možná znáte jejich projekt Červená propiska ze sociálních sítí. Některé epizody se týkají češtiny, jiné spíš osobního života autorek.
Podcast Českého rozhlasu má přibližně padesátku krátkých asi pětiminutových epizod. Podcast může být hodně zajímavý pro pokročilejší studenty. Poslechněte si, jaký je rozdíl mezi „svůj“ a „můj“, kdy psát velká písmena, kde se má psát tečka, jak používat „mě“ a „mně“ a mnoho dalšího.
Další podcast od Českého rozhlasu má už také více než 50 epizod, které vám nezaberou moc času, každá trvá něco mezi třemi až čtyřmi minutami. Autor se v podcastu hodně věnuje původu slov, tomu jak a odkud se do češtiny některá cizí slova dostala a jak je správně používat. I tento podcast doporučuji pokročilejším studentům.
No a samozřejmě můžete poslouchat také podcast Czech Time. Podcast je určen pro studenty na úrovni B1, B2 a C1. První série podcastu je o českých objevech a vynálezech. Ve druhé budeme virtuálně cestovat po českých památkách zapsaných na seznamu Unesco.
Chcete být u startu druhé řady s námi? Pojďte si vyzkoušet, co všechno můžete s podcasty trénovat! 14. června 2022 startuje 4denní minikurz Kudy Českem za Unescem?, kterým otevřeme druhou sérii podcastových epizod. Poslechnete si s námi první epizodu druhé série, získáte transkript epizody a několik cvičení, ve kterých budete trénovat slovíčka, gramatiku, diakritiku, psaní nebo mluvení. Celý minitrénink je úplně ZDARMA a registrovat se můžete TADY. Těším se na vás!
Nestačí vám podcasty? Hledáte nějaké další tipy, jak se učit česky on-line? Stáhněte si ZDARMA můj e-book Jak se učit češtinu (a další jazyky) na sociálních sítích. Najdete v něm tipy, jak se díky sociálním sítím můžete zlepšit, nejen v poslechu, ale taky v psaní, čtení, mluvení nebo gramatice.
Taky si můžete koupit e-book 37 on-line zdrojů pro výuku češtiny jako cizího jazyka + 9 mobilních aplikací pro češtinu jako cizí jazyk. Získáte tak okamžitě přehled o tom, kde a jak se můžete učit česky na internetu nebo přes mobil tak, abyste za to nemuseli platit.
Foto: Unspash (Aliteza Attari, krakenimages, Danny Feng, Jess Bailey
Dobry den, dekuji za informace o podkastu. Ja posloucham Cestina s Michalem. Ma asi 170 epizod.
Naschle.
Krásný den! Moc děkuji za doplnění!