Potřebujete zvednout studenty ze židle? Zkuste brainstorming!

Znuděné obličeje ve tvářích usínajících studentů jsou asi noční můrou každého lektora. Jedním ze „zaručených“ receptů, který se v posledních letech propaguje, je právě ono „zvednutí studentů ze židle“, tedy zapojení nějaké fyzické aktivity, která pomůže rozproudit energii. Musím uznat, že se mi tento princip ve výuce víc než osvědčil. Studenty fyzická aktivita zkrátka probere a daleko lépe při ní spolupracují i mezi sebou.

Jedním z mých oblíbených způsobů, jak toho dosáhnout, je právě to, čemu říkám „brainstorming“, přestože zdaleka ne všechny mé podoby aktivity splňují obecné definice, které najdete pro tuto výukovou metodu v příručkách.

 

Co se osvědčilo mně?

Nejčastěji brainstorming používám jako úvodní aktivitu pro navození nového tématu. Jednoduše napíšu téma (jídlo, život ve městě, lidské vlastnosti apod.) na tabuli, zjistím, jestli mu studenti rozumějí, a pak je vyzvu, aby na tabuli napsali všechna slova, která je v souvislosti s tímto tématem napadnou. V poslední době jsem vyzkoušela aplikovat brainstorming i na gramatiku, když jsem požádala studenty, aby napsali na tabuli všechna slovesa, která se pojí s konkrétním pádem nebo prepozicí a následně jsme z nich dělali věty, otázky apod.

V této nejjednodušší formě ji používám prakticky na všech jazykových úrovních včetně prvních hodin naprostých začátečníků. V rámci první hodiny své studenty začátečníky vždy vyzvu k tomu, aby napsali slova, která už v češtině znají. Často tak opadnou prvotní zábrany a ostych. Společně zjistíme, že studenti už mají slušný základ, na kterém začneme dále stavět a k dalším aktivitám v hodině pak přistupují s daleko větším zájmem.

 

S pokročilejšími studenty se samozřejmě můžete dostat i k sofistikovanějším variantám. Studenti mohou nabízet různá řešení nastoleného problému, různé hypotézy, různé konce příběhu, různé způsoby, jak něco udělat apod.

 

O co mi jde?

Hlavním cílem této metody je „beztrestně“ vyprodukovat co největší množství nápadů na dané téma. Studenti se snaží svépomocí napsat slova, která mnohdy jen slyšeli, ale nikdy je neviděli napsaná. Kritérium správnosti proto odsouvám zcela do pozadí. Dostáváme se k němu až ve chvíli, kdy jsou všechna slova na tabuli. Tehdy je společně projdeme, vysvětlíme, opravíme a následně s nimi buď dále pracujeme, nebo je necháme pouze jako ono „úvodní seznámení“ a pokračujeme dalšími aktivitami.

 

Proč mám tuhle aktivitku tak ráda?

  • Umožní mi zapojit všechny studenty najednou (pokud mám k dispozici dost fix…).
  • Studenti automaticky začnou spolupracovat, radit si, pomáhat si, inspirují se navzájem a na principu asociací je napadne spousta slov, na která by si jinak nevzpomněli.
  • Brainstorming uvolňuje atmosféru, studenti se při práci ve skupině snáze zbaví strachu, ostychu, trémy a všech dalších možných bloků, které je brzdí, když mají mluvit před ostatními.
  • Ani studenti, kteří zrovna na tabuli nepíší, nebo se nechtějí z nějakého důvodu zapojit, nejsou zcela pasivní. Ostatní studenty sledují se zájmem, často dochází k různým vtipným situacím.
  • Jedná se o aktivizační záležitost, která studenty zaměstná nejen psychicky, ale i fyzicky a tím pádem většinou hodinu rozhýbe a pomáhá udržovat dynamiku lekce.
  • Ve většině případů brainstorming studenty baví a vtáhne do lekce.
  • Je to metoda použitelná na všech úrovních jazyka a pro velké množství témat.
  • Jedná se o snadnou, pro pedagoga na přípravu zcela nenáročnou aktivitu, která studenty motivuje k další práci s daným tématem.

Stává se…

Nicméně ani brainstorming není všemocný. Několikrát se mi stalo, zvláště v oněch prvních hodinách, že jsem narazila. Kdy to bylo?

  • Když jsem špatně odhadla úroveň studentů nebo jejich znalost daného tématu.
  • Když jsem ve výše zmiňovaných prvních hodinách měla skupinu příliš uzavřených studentů, kteří zkrátka před tabuli nechtěli.

V každém případě, pokud bych chtěla odhadnout procentuální úspěšnost této metody v mých hodinách, pohybovala by se někde kolem 90%. Což se mi zdá víc než fajn.

Jaké zkušenosti máte s brainstormingem vy? Budu ráda, když mi do komentářů napíšete, kdy se vám osvědčil a naopak.

Hledáte inspiraci a další materiály k výuce? Podívejte se do e-booku 35 on-line zdrojů pro výuku češtiny jako cizího jazyka, kde na internetu si můžete zdarma stáhnout metodické příručky, pracovní listy, videa apod. Spoustu tipů můžete najít i na sociálních sítích. Výběr toho nejzajímavějšího pro češtinu jsem pro vás připravila ke stažení zdarma v e-booku Jak se učit češtinu (a další jazyky) nejen na sociálních sítích.

Doprovázím cizince, kteří se učí česky, na jejich cestě za skvělou češtinou. S radostí a lehkostí se dostáváme z úrovní B1 a B2 na úroveň C1 a dál. Pomocí podcastu, filmů, pracovních listů, hravých aktivit a hlavně každodenní psané/mluvené komunikace posouváme jejich češtinu až tam, kde ji chtějí mít. Chcete se na něco zeptat? Pište na mateotazku@czech-time.cz. Můj příběh si můžete přečíst tady.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.